Brudny Bóg – Johnnie Moore

Brudny Bóg - Johnnie MooreW książce Brudny Bóg Johnnie Moore robi coś więcej, niż wyjaśnia, czym jest łaska. Przytaczając wiele, często osobistych przykładów, pomaga czytelnikowi doświadczyć łaski.

Johnnie mówi nam, że łaska pochodzi od Jezusa. Ale przypomina też, że Jezus, którego poznajemy na kartach Pisma Świętego, nie jest tym świeżo wykąpanym, wypielęgnowanym Jezusem, jakiego sobie na co dzień wyobrażamy. Jezus „nie sfrunął na ziemię jak przekłuty balon. On spadł jak bomba atomowa i już sama Jego obecność była prowokacją”.

Jezus, kiedy wypełniał swoją misję naprawiania świata pogrążonego w chaosie, ubrudził się od stóp do głów. Czuć Go było potem i ziemią. Miał brud za paznokciami, a Jego dłonie były stwardniałe.

Dlaczego? Bo w swej łaskawości nie oczekiwał tego, byśmy się do Niego wspinali. Sam zszedł do nas, by zabrać nas z powrotem do Boga. Ta książka opowiada tę historię. I przypomina nam, że łaskę można zarówno otrzymywać, jak i dawać.

Jezus zaprasza cię, byś dołączył do Niego i z Nim zmieniał świat.

„To książka jedyna w swoim rodzaju. Zajmuje się zarówno chrześcijaństwem, jak i „chrześcijaństwem”. Z otwartą przyłbicą rezygnując z wszystkich dozwolonych chwytów bezlitośnie oddziela owce od kozłów. Jeśli „chrześcijanie” zniechęcają was do Chrystusa, przeczytajcie tę książkę. Nieważne kim naprawdę jesteś, ani w co wierzysz, przeczytaj tę książkę. Jest dobra dla tych, którzy znają Chrystusa, a jeszcze lepsza dla tych, którzy Go nie znają”.

Douglas Gresham, pasierb C.S. Lewisa,
kierownik produkcji Opowieści z Narnii

Książkę polecają m.in. Josh McDowell, Kyle Idleman, Karen Kingsbury i inni.

Rzadko kto potrafi pisać na tak głęboki temat w tak przystępny sposób. Johnnie jest mistrzem opowiadania historii i w Bogu ubrudzonym po łokcie uderza w struny łaski dla nowego pokolenia. Jest to jedna z tych książek, o której ludzie będą mówić przez długi czas.

– Josh McDowell, autor książki Więcej niż cieśla

Pisanie i mówienie o łasce jest pomocne, ale doświadczenie łaski zmienia wszystko. W książce Brudny Bóg Johnnie Moore robi coś więcej, niż wyjaśnia, czym jest Boża łaska. Przytaczając wiele przykładów, często osobistych, uświadamia nam jej przemieniającą moc i zachęca nas, byśmy jej doświadczali.

– Kyle Idleman, pastor, Southeast Christian Church, autor książki Więcej niż fan

Każde ziemskie wystawienie się na Bożą łaskę jest zawsze niedostateczne w odkrywaniu jej skuteczności… ale ta książka dotyka problemu w niewiarygodnie bliski sposób. Jest jak odnaleziona para okularów. Autor stawia Bożą łaskę w centrum, w sposób który wstrząśnie naszymi uprzedzeniami i ukształtuje naszą przyszłość.

– Bob Coy, pastor, Calvary Chapel, Fort Lauderdale

WPROWADZENIE

Wiele lat temu grupa intelektualistów, uczonych, teologów i filozofów zasiadła w Senior Room przy Magdalen College w Oksfordzie, tocząc dyskusję o tym, jaka to szczególna jakość, unikalna dla chrześcijaństwa, czyni je czymś wyższym, a przynajmniej różnym od innych, wielkich religii ludzkości.

Jeden z członków szacownego gremium, patrząc przez chmurę tytoniowego dymu, zauważył młodego Anglika, C.S. Lewisa, wchodzącego do Common Room ze swoim bratem, historykiem W.H. Lewisem.

– O, przyszedł Jack Lewis. On jest chrześcijaninem. Jego zapytajmy – powiedział.

Wszyscy pokiwali głowami, wiedząc, że Jack z pewnością wniesie coś ciekawego do konwersacji.

– Pytam, Jack – zawołał ktoś przez salę – co takiego sprawia, że chrześcijaństwo stoi ponad wszelkimi innymi wielkimi religiami świata?

I w Senior Room rozległ się potężny i pewny głos Jacka:

– To proste, chodzi o łaskę.

Zaległa cisza. Po chwili słychać było tylko delikatny aplauz ze strony kilku obecnych chrześcijan.

To jest książka o łasce.

I o tym, jak łaska dzieli czas na pół i z tak przełamanego świata czyni na nowo miejsce dla dobroci i delikatności Boga.

Dane książki

Liczba stron: 236
Wymiary: 210 x 135 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7516-633-0
Tłumacz: Krzysztof Pachocki
Wydanie: Pierwsze
Wydawca: Wydawnictwo Święty Wojciech

Spis treści

Przedmowa
Wprowadzenie

CZĘŚĆ I. OTRZYMYWANIE ŁASKI
1. Róże Chishtiego
2. Przygadać fałszywym bogom
3. Bóg ubrudził sobie ręce
4. Jezus wywołuje zamieszanie
5. Jezus i odrzuceni
6. Łaska idzie w parze z prawdą
7. Mayberry, tsunami i znowu jesteśmy czyści
8. Chrześcijanie powinni być szczęśliwi
9. Jak pominąć Bożą łaskę

CZĘŚĆ II. DAWANIE ŁASKI
10. Co jest dobrego w śmierci
11. Co robić, kiedy terroryści zabiją twojego współmałżonka
12. Przyjemnie dziwne
13. Bóg może chcieć, byś oblał swój sprawdzian
14. Otwieranie puszki Pandory
15. Planeta głodna łaski
16. Łaska w działaniu
17 Jak czynić cuda
18. Co by się stało, gdyby łaska ogarnęła świat
Posłowie
O autorze
Podziękowania

Fragment rozdziału
BÓG UBRUDZIŁ SOBIE RĘCE

Niektórzy ludzie mają problemy z łaską, ponieważ wydaje im się, że przez nią Bóg staje się słaby. Łaska Go uczłowiecza. Nie bardzo pasuje to do naszego wizerunku Boga zasiadającego na tronie z berłem i jabłkiem, Boga, którego głos rozbrzmiewa jak grom.

Lubimy myśleć o Bogu jako o kimś od nas odległym – jako o sławnej osobie, która podziwiamy, ale której naprawdę nie znamy. Staramy się dowiedzieć, co się u takiego kogoś dzieje, ale wiemy, że ten ktoś niewiele wie o nas, a jeśli nawet wie, to nie dba o to, by dowiedzieć się więcej.

On jest ostatecznie w niebie – zajęty innymi sprawami, na przykład zsyłaniem błyskawic i gromów.

Być może lubimy ten sposób myślenia, ponieważ łatwiej jest nam Go zignorować, kiedy rozważamy Jego rolę prawodawcy w naszym życiu. A może ten wizerunek rozpowszechnił się za sprawą zbyt licznych Boskich karykatur na zbyt wielu kinowych ekranach. Wszystko to powoduje, że nie dostrzegamy piękna Jego łaski.

Prawda jest taka, że Bóg jest blisko nas, ale Jego bliskość ani trochę nie umniejsza Jego potęgi. On jest BOGIEM, ale jest także w pewien sposób z nami, w naszym życiu, w tym całym bałaganie i chaosie codzienności.

Biblia uczy nas, że Bóg „okazuje nam swoją miłość” (Rz 5,8) w przyjściu Jezusa. Nie oczekuje od nas, byśmy się do Niego wspinali. On zstąpił do nas. Ubrudził sobie ręce, abyśmy mogli oczyścić nasze serca.

I na tym przykładzie nauczył nas wiele o Bożych cechach. Studiując życie Jezusa, odnajdujemy podpowiedzi dotyczące Bożego serca – i dlatego odnajdujemy też podpowiedzi co do tego, jak sami powinniśmy żyć.

Zobacz również

Sądowa stolica Chrystusa

Sądowa stolica Chrystusa – Rick Howard

„Jest zarówno wciągająca jak i przerażająca. Powinien ją przeczytać każdy wierzący. Książka ta jest poruszającym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *