Jezus naszą szansą

Oceń książkę
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Jezus naszą szansąWszyscy jesteśmy synami marnotrawnymi

Bez względu na to, jakie życie prowadzimy, prędzej czy później okazuję się, że każdy z nas jest „synem marnotrawnym”. Dlatego autor tej książki pomaga nam odczytać znaczenie znanej przypowieści Jezusa o dobrym, czekającym Ojcu okazującym miłość bez warunków wstępnych. Czytając ją poznamy Boga, który otwiera szeroko swe ramiona, przygarnia i podnosi do godności synowskiej każdego, kto jest gotowy przyznać się do swoich słabości, duchowego głodu i potrzeby szczęścia. Ta ewangeliczna przypowieść może odkryć najgłębsze pragnienia duszy, więc warto ją poznać i pójść za Jezusem do Boga Ojca.

Wilhelm Busch (1897-1966) niemiecki pastor kładący szczególny nacisk na osobiste nawrócenie, biblijną pobożność i zaangażowanie misyjne chrześcijan. Jego posługa kaznodziejska, audycje radiowe, artykuły i książki przyniosły mu wielka popularność nie tylko w Niemczech. Bezkompromisowa postawa wobec hitleryzmu naraziła go na prześladowanie nazistów.

Nigdy nie zaniechał zwiastowania Dobrej Nowiny a książka jego autorstwa „Jezus naszym przeznaczeniem” to polski bestseller.

Fragment

Wielkie zakrycie W Piśmie Świętym czytamy, że wraz z pojawieniem się grzechu na świat spadła zasłona. Istotą grzechu jest właśnie to, że usuwa on wszystko w cień, do ciemności, do ukrytego miejsca. Przed upadkiem pierwszych ludzi królowało światło, jasność, przejrzystość. A potem pojawił się grzech i każda rzecz została okryta. Niesamowite jest to, że Bóg też miał w tym swój udział. Wcześniej przechadzał się On w raju i był widoczny dla pierwszych ludzi. Grzech jednak sprawił, że stał się Bogiem ukrytym. Tak, On jest Bogiem ukrytym. Ludzie szukają Go pod różnymi postaciami. „Musi być gdzieś w przyrodzie!” – ale tam Go nie ma. „Może znajdziemy Go w wielkich wydarzeniach w historii świata?” – ale tam działają zupełnie inne siły. „Musi być we mnie samym!” – niestety, we własnym wnętrzu znaleźć można wiele, ale z pewnością nie Boga.

Bóg jest ukryty. Tam, gdzie się objawia, ukazuje się przysłonięty słupem dymu. Nawet gdy objawił się w Synu, osłonięty był postacią człowieka, a ludzki rozum Go nie rozpoznał.

Jednak nie tylko Bóg jest zakryty. Diabeł również. A ponieważ nie może ukryć się tak jak Bóg, zakłada maskę. Biblia mówi, że: „podszywa się pod anioła światłości” (por. 2 Kor 11:14). Mówi o religii, wydaje się, że chce prowadzić człowieka do prawdziwej wolności i odkrywać godność istoty ludzkiej. A gdy pozbawi człowieka skrupułów, oparcia i odsunie go od Boga, podsumowuje swoje dzieło jak Małgorzata w Fauście Goethego1: „Lecz jestże winą, co miłością jest, szczęściem jeno i radością?”.

Nie tylko Bóg ukrywa się za zasłoną. Piekło też ubiera maski, ale przede wszystkim robi to człowiek. Adam ukrył się wśród zarośli w ogrodzie Eden, kiedy zgrzeszył. To było jeszcze dość prymitywne. Z czasem nauczyliśmy się o wiele lepszego kamuflażu. Bezbożny człowiek zasłania swoją niewiarę powołując się na odkrycia naukowe i religijne. Skąpiec uważa, że jest po prostu oszczędny. Leniwy mówi: „Nie jestem typem pracusia”. Człowiek o twardym sercu uważa, że jest nierozumiany. Nieprzyzwoity mówi o fizycznym aspekcie natury ludzkiej. Oszczerca nazywa siebie „obrońcą prawdy”. Grzesznik kłamie wyznając: „Postępuję właściwie i nie muszę się przed nikim wstydzić”. Ten, kto martwi się o wszystko uważa, że stara się po prostu zaspokoić życiowe potrzeby. Niezły karnawał! Maskarada! Temu, kto to odkryje, wydaje się, że udusi się w tym świecie ułudy, pozorów i hipokryzji.

Gdzie podziała się prawda? Gdzie jest światło? Powiem ci: w Bożym Słowie. Ono odsłania wszystko. Odkrywa Boga, diabła i człowieka. Kto je czyta, ten się raduje: „Twoje Słowo […] jest światłem dla moich ścieżek” (Ps 119:105) i „w Twoim świetle oglądamy światło” (Ps 36:10).

Spis treści:

spis treści
Wielkie odkrycie ……………..9
Odejście od ojca ……………………..15
Życie z dala od Boga ………….21
Przebudzenie …………………….28
Przebudzenie ……………………33
Decyzja ……………………….38
Opamiętanie …………………….43
Nawrócenie ………………………49
Spojrzenie ojca ……………….54
Miłość Ojca …………………………….59
Boże miłosierdzie …………………..63
Słowo przynoszące ratunek …………………………..68
Niewypowiedziane zdanie ……………………………73
Wyposażenie prawdziwego chrześcijanina ……………..77
Uczta ………………………………………82
Skutki nawrócenia ……………………………….87
Cud nawrócenia …………………………………………91
Ogromna radość ……………………………………96
Starszy syn ……………………………………..102
Boża miara wartości ………………………….108
Sprawiedliwy we własnych oczach …………………..114
Prośba ojca …………………………..118
Język nienawróconego człowieka …………………………..123
Co w sercach ukryte, stanie się jawne ……………………128
Moment decyzji ………………..134
Zaproszenie do radości ………………………………..139
Nauczyć się właściwie patrzeć …………………….144
Prawdziwa nędza i rzeczywista pomoc …………………..149
Brakujące zakończenie ………………………………154

Dane książki:

Tytuł: Jezus naszą szansą
Podtytuł: Wszyscy jesteśmy synami marnotrawnymi
Autor: Wilhelm Busch
Wydawca: Wydawnictwo CLC

Originally published in German under the title: Jesus – unsere Chance!

Oceń książkę
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Zobacz również

Dary Ducha Świętego

Dary Ducha Świętego – Reinhold Ulonska

Autor omawia poszczególne charyzmaty w dość szczegółowy sposób – każdy dar w osobnym rozdziale. Informacja …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.