Klucz do Biblii – David Pawson

Oceń książkę
Ocena: 5.0/5. Od 1 głosowania.
Proszę czekać...

Klucz do Biblii - David PawsonBóg podarował nam bibliotekę złożoną z sześćdziesięciu sześciu protokanonicznych ksiąg. Greckie słowo BIBLIA znaczy dosłownie „księgi”. Zbiór ten obejmuje manuskrypty spisywane przez okres ponad dwóch tysięcy lat. Utwory te zostały spisane przez bardzo różnych ludzi i reprezentują szeroki wachlarz gatunków literackich. Nic dziwnego, że wielu czytelników zastanawia się, jak biblijne księgi mogą do siebie pasować.

Bóg nie uporządkował Biblii według klucza tematycznego, abyśmy mogli studiować poszczególne zagadnienia. Ułożył ją w taki sposób, aby rozważać księgę po księdze. Biblia ukazuje więc, w kontekście historycznym, prawdę o Bogu i tym, jak mamy się do Niego zwracać. Przedstawia drogę, na której ludzie, a szczególnie naród Izraela, doświadczali Boga i przyjmowali Jego Słowo. Pismo święte nie jest martwym podręcznikiem teologii, ale pasjonującą opowieścią o zbawczym działaniu Boga w życiu Jego ludu. Wyjątkowość Biblii polega także na tym, że ukazuje ona historię z Bożej perspektywy. Historia polityki lub materialna historia wszechświata koncentrują się na zagadnieniach interesujących człowieka, natomiast w Biblii Bóg umieścił to, co jest ważne dla Niego.

Wiele osób nie rozumie jednak całościowego przesłania Pisma świętego, ponieważ nie posiada wystarczającej wiedzy ani na jej temat, ani na temat kontekstu kulturowego, w jakim powstawała. Ta książka, będąca podsumowaniem życiowego dorobku Davida Pawsona, znanego nauczyciela Biblii, odpowiada – księga po księdze – na takie pytania jak: Z jaką księgą mamy do czynienia? Kiedy została napisana? Kto jest jej autorem? Przede wszystkim zaś pokazuje, dlaczego dana księga została napisana i jaki jest zasadniczy cel jej istnienia. Odpowiedzi na te pytania przypominają „klucz” otwierający dostęp do treści Biblii i pomagają w pełni zrozumieć jej najgłębsze przesłanie.

Autor: David Pawson
Wydanie: pierwsze
Data i miejsce wydania: Warszawa 2016
Format: 158 x 222 mm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 720

Wydawca: Oficyna Wydawnicza VOCATIO
ISBN: 978-83-7829-215-9

Tytuł: Klucz do Biblii

Wprowadzenie do każdej protokanonicznej księgi Biblii z tłem historycznym, kontekstem, głównym przesłaniem i planem księgi.

O autorze

DAVID PAWSON jest kontynuatorem dziedzictwa wielkich brytyjskich pisarzy chrześcijańskich. Jego najsłynniejsza książka pt. Klucz do Biblii jest światowym bestsellerem w formie drukowanej oraz audio i wideo. Pawson jest znany z tego, że uważa tekst biblijny za autorytatywne Słowo Boże. Wyjaśnia jego znaczenie za pomocą praktycznego i zrozumiałego języka.

Fragment ze wstępu książki „Klucz do Biblii”

Sądzę, że wszystko zaczęło się w Arabii, w 1957 roku. Byłem wówczas kapelanem Królewskich Sił Powietrznych, sprawującym duchową opiekę nad tymi, którzy nie byli członkami Kościoła anglikańskiego lub rzymskokatolickiego, ale należeli do innych wyznań (od metodystów po członków Armii Zbawienia, od buddystów po ateistów). Podlegała mi sieć placówek ciągnących się od Morza Czerwonego po Zatokę Perską. W większości z tych miejsc nie było żadnej wspólnoty, którą można by nazwać „kościołem”, nie wspominając o budynku. W „cywilnym” życiu byłem metodystycznym pastorem i pracowałem w wielu miejscach, od Szetlandów po dolinę Tamizy. U metodystów wystarczyło przygotować kilka kazań na kwartał, a później wygłosić je, objeżdżając poszczególne kościoły. Moje kazania dotyczyły zwykle jednego tekstu (pojedynczego wersetu z Biblii) lub tematu (zagadnienia omówionego w wielu fragmentach).

W obu przypadkach dopuszczałem się winy polegającej na wyrwaniu słów z kontekstu, ponieważ dopiero później zrozumiałem, że podział na rozdziały i wersety nie został natchniony przez Boga, nie był też Jego zamiarem i wyrządził ogromną szkodę naszemu zrozumieniu Pisma. Znaczenie „tekstu” z całej księgi zawęziło się do pojedynczego zdania. Biblia stała się zbiorem dowolnie wybieranych „cytatów” używanych celem uzasadnienia wszystkiego, ku czemu zmierza zamysł kaznodziei.

Z kieszeniami wypchanymi tekstami kazań sporządzonych na bazie tak wątpliwej metody trafiłem do wojska i stanąłem przed zupełnie nową publicznością, złożoną wyłącznie z mężczyzn, w odróżnieniu do grupy dobranej wedle zasady wsiadania do szalupy ratunkowej („Najpierw kobiety i dzieci”), do jakiej przywykłem. Mój niewielki zapas kazań wkrótce się wyczerpał. Niektóre z nich okazały się kompletną klapą już podczas przymusowego cyklu kaznodziejskiego w Anglii, zanim zostałem wysłany za granicę.

Znalazłem się w Adenie i zacząłem zakładać kościół dosłownie od zera, opierając się na stałych pracownikach i poborowych, którzy należeli do najmłodszych w siłach zbrojnych Jej Królewskiej Wysokości. Jak mogłem zainteresować tych mężczyzn wiarą chrześcijańską, a później sprawić, żeby byli jej oddani? Coś (dzisiaj powiedziałbym „ktoś”) skłoniło mnie do ogłoszenia, że w ciągu kolejnych miesięcy dam serię wykładów, które przeprowadzą słuchaczy przez całą Biblię (od „Generacji do Rewolucji” 1!).

Pomysł ten stał się odkrywczą podróżą dla nas wszystkich. Ukazana jako całość, Biblia stała się zupełnie nową księgą. Używając wyświechtanego sloganu: z powodu drzew nie widzieliśmy lasu. Boży plan i cel odsłoniły się przed nami w świeży sposób. Słuchacze poczuli się zachęceni wielkością przedsięwzięcia. Myśl o udziale w kosmicznej operacji ratunkowej dostarczyła im potężnej motywacji. Biblijna opowieść stała się realna, a jednocześnie zyskała znaczenie.

Obszerny fragment książki Klucz do Biblii:

Oceń książkę
Ocena: 5.0/5. Od 1 głosowania.
Proszę czekać...

Zobacz również

Przewodnik po Biblii dla każdego

Przewodnik po Biblii dla każdego – Dr Michael C. Armour

Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.