Krzyż mocniejszy niż sztylet

Krzyż mocniejszy niż sztyletKażdy, kto czytał książkę Davida Wilkersona Krzyż i sztylet lub oglądał film na niej oparty, zastanawiał się zapewne, co działo się dalej. Czy posłuszny słowu kaznodzieja kontynuował swoją służbę wśród młodzieżowych gangów? Czy Nicky Cruz i jego kompani pozostali wierni swojemu nowemu Panu — Jezusowi Chrystusowi?

Brat Davida — Don odpowiada na te pytania w książce pod tytułem Krzyż mocniejszy niż sztylet. Opowiada jak spontaniczne dzieło niesienia pomocy młodym ludziom przekształciło się w zorganizowaną, choć nadal inspirowaną i prowadzoną przez Ducha Świętego, misję o nazwie Teen Challenge. Jak objęło opieką ludzi uzależnionych od narkotyków i w jaki sposób rozwinęło się, docierając do wielu krajów na całym świecie.

W książce znajdziemy opisy cudownego działania Boga, świadectwa nawrócenia i wiele informacji na temat sposobów funkcjonowania Teen Challenge.

Don Wilkerson jest współzałożycielem misji Teen Challenge. Jako Dyrektor Wykonawczy Międzynarodowego Stowarzyszenia Teen Challenge, nadzoruje rozwój i szkolenie w ramach systemu rehabilitacji narkomanów w około 40 krajach. Ponad 25 lat pracował z młodzieżą w ośrodku misji na Brooklynie. Przez osiem lat pełnił funkcję drugiego pastora w kościele Times Sąuare Church na Broadway’u w Nowym Yorku. Jest autorem wielu innych książek.

Szczerze doceniam wasze wysiłki zmierzające do wyciągnięcia z nałogu wielu młodych ludzi, którzy na dzień dzisiejszy nie mają żadnej nadziei.
Praca i poświęcenie zespołu Teen Challenge zasługuje na pochwałę ze strony wszystkich obywateli
Ronald Reagan

Przedmowa

Kiedy na lotnisku wziąłem do ręki intrygująco zatytułowaną książkę — „Krzyż i sztylet”, nie domyślałem się, że zmieni ona moje życie.

Po jej przeczytaniu wytarłem łzy i pozwoliłem nadnaturalnym ciarkom rozproszyć się po ciele. Postanowiłem za wszelką cenę spotkać się z Davidem Wilkersonem. Po pierwsze, chciałem się upewnić, czy wszystko, co opisał, było prawdą. Po drugie, powstała we mnie myśl zrobienia filmu na podstawie jego książki.

Kiedy wróciłem do Los Angeles, odnalazłem nowojorski numer Davida i zadzwoniłem do niego. Był chłodny i oficjalny, może nawet trochę wystraszony (nie miał i nadal nie ma zbyt wiele zaufania do ludzi z show biznesu). Na moje pierwsze pytanie odpowiedział lekko poirytowany: “Czy myślisz, że kłamałbym w tych sprawach? Gdyby Bóg nie prowadził mnie i nie chronił w cudowny sposób, dawno już bym nie żył.”

Był równie nieufny do pomysłu nakręcenia filmu. Wiedziałem, że w jego kościele nawet chodzenie do kina było nie na miejscu! Jednak udało się nam umówić na spotkanie w Nowym Jorku z Radą Nadzorczą jego fundacji i zgodziliśmy się przedłożyć tę sprawę w modlitwie Panu.

Wiele cudów później opowiadanie zostało sfilmowane na oryginalnym planie ulic Harlemu, Fort Green i Little Puerto Rico. Tam gdzie David naprawdę przeżył całą tę historię stając oko w oko z ulicznymi gangami i gdzie założył Teen Challenge. Miałem wymagający odwagi przywilej zagrania Davida Wilkersona.

Potrzebowaliśmy Bożej opieki podczas kręcenia zdjęć w przerażających miejscach, w których niegdyś on sam mieszkał. Policja błagała nas, abyśmy się tam nie udawali, stwierdzając stanowczo, że nie jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwa.

To niezwykłe doświadczenie przemieniło mnie. Kiedy twoje życie jest w bezpośrednim zagrożeniu dzień po dniu, kiedy angażujesz się w przedsięwzięcie po ludzku myśląc niemożliwe, kiedy siły ciemności kierują się przeciwko tobie w zdradziecki sposób — i gdy policja zostawia cię — uczysz się, jak ważna i mocna jest modlitwa i jak rzeczywisty jest Bóg. Taki był początek Teen Challenge.

Tytuł książki nie jest zręcznym trikiem czy chwytem reklamowym. Krzyż i sztylet nadal walczą ze sobą w miastach naszego kraju i w większości przypadków krzyż wciąż zwycięża!

Wszystko, co dzieje się w Teen Challenge, odbywa się bez rządowych subsydiów, w ciągłym zmaganiu o minimum funduszy potrzebnych do utrzymania budynków i zapewnienia wyżywienia i zakwaterowania podstawowemu personelowi. Przeczytacie na kolejnych stronach, że choć odpowiedzialni ludzie z rządu przyznają, że jest to jedyny program, który daje niemal 70 procentowy wskaźnik wyleczeń, to sądy i tragiczne niezrozumienie zasady “oddzielenia kościoła od państwa” zamykają jakąkolwiek państwową pomoc finansową dla tej jedynej skutecznej odpowiedzi na olbrzymi problem narkomanii i przestępczości.

Jestem bardzo wdzięczny Donowi Wilkersonowi — autorowi — za dokumentowanie dwóch kolejnych dekad z życia Teen Challenge. Doprawdy, czyta się to opowiadanie jak kolejny rozdział Dziejów Apostolskich! Od czasu kiedy zagrałem Davida Wilkersona w uliczkach i melinach opanowanych przez gangi nowojorskie, miałem wiele sposobności, by odwiedzić ośrodki Teen Challenge w całym kraju i brać udział w wielu kwestach na ten cel. Wydaje mi się złe, że ludzie dobrej woli, którzy stają na pierwszej linii skutecznej walki z narkomanią, przestępczością i przemocą, muszą cały czas działać praktycznie bez stałego budżetu. My, chrześcijanie i niechrześcijanie, jako wdzięczni obywatele, powinniśmy obficie wesprzeć ten wspaniały i efektywny program.

Kiedy będziecie czytać tę fascynującą opowieść, uronicie takie same łzy i poczujecie takie same ciarki, które na początku były moim udziałem. Mam nadzieję, że podobnie jak ja, zaangażujecie się we wspieranie Teen Challenge.

Pat Boone

Spis treści

Przedmowa
1. Krzyż mocniejszy niż sztylet
2. Weźcie Go na ulice
3. Wojna z narkotykami
4. Otoczeni miłością
5. Terapia uwielbienia
6. Naprawdę wolny!
7. Ciastko z kremem
8. Łaska Boża po dwóch stronach drzwi
9. Jak długo to będzie trwać?
10. Jezus zbawia: ekonomiczność zbawienia
11. Wyzwanie dla całego świata
Epilog

Tytuł: Krzyż mocniejszy niż sztylet

Autor: Don Wilkerson
Ilość stron: 158
Okładka: miękka

Zobacz również

Byłem człowiekiem Arafata

Byłem człowiekiem Arafata – Tass Saada

Na lotnisku w stolicy Kataru oczekiwali go już bracia. Widząc pistolet za pasem starszego brata, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *