Trudne pytania – biblijne odpowiedzi

Trudne pytania - biblijne odpowiedziJuż jakiś czas temu ukazała się nakładem Chrześcijańskiego Instytutu Biblijnego książka „Trudne pytania – biblijne odpowiedzi”. Pozycja ta zajmuje się wieloma, jeśli nie większością głównych problemów etycznych naszych czasów, dzieląc wszystkie zagadnienia na cztery kategorie: (1) problemy związane ze sprawiedliwością i władzą człowieka; (2) zagadnienia życia, śmierci i osoby ludzkiej; (3) zagadnienia odnoszące się do małzeństwa i seksualności; oraz (4) problemy związane z pracą i ekonomią.

Autorem jest Jack Cottrell. W j. polskim ukazała się jeszcze jedna książka tego autora „Dekalog. Jak go rozumieć dzisiaj”.

O autorze

Jack Cottrell jest wieloletnim profesorem teologii w Cincinnati Bibie College and Seminary w Cincinnati, USA. Studiował na University of Cincinnati i Westminster Theological Seminary. Doktorat otrzymał na Princeton Theological Seminary. Jest autorem wielu książek i publikacji z dziedziny teologii systematycznej i etyki.

Ze wstępu do wydania polskiego

Prezentowana przeze mnie książka oparta jest na przekonaniu, że Biblia jest bezbłędnym Słowem Bożym, danym całej ludzkości i stanowi ramy dla kompleksowego poglądu na świat i życie. Jest oparta na przekonaniu, że Biblia ma odniesienie do każdego moralnego problemu w każdym czasie i w każdej kulturze, jeśli nie w sposób bezpośredni, to w formie wiecznych zasad moralnych.

Książka ta zajmuje się wieloma, jeśli nie większością głównych problemów etycznych naszych czasów, dzieląc wszystkie zagadnienia na cztery kategorie:

(1) problemy związane ze sprawiedliwością i władzą człowieka;
(2) zagadnienia życia, śmierci i osoby ludzkiej;
(3) zagadnienia odnoszące się do małżeństwa
i seksualności; oraz
(4) problemy związane z pracą i ekonomią.

Mam nadzieję, że prezentowany tu materiał pomoże polskiemu czytelnikowi zobaczyć zastosowanie znanego kościelnego stwierdzenia: „Tylko Biblia jest zasadą naszej wiary i praktyki”. Jeśli nie nauczymy się właściwego zastosowania Biblii do takich problemów jak kara śmierci, inżynieria genetyczna, homoseksualizm i strajki pracownicze, pozostaniemy pod wpływem wartości współczesnego humanizmu i własnych subiektywnych przekonań. Nie jest łatwo osiągnąć wolność, o której mówi Jezus w J 8,23 i tylko prawda Bożego Słowa może uczynić nas prawdziwie wolnymi.
Autor: Jack Cottrell

Spis treści

Od wydawcy
Przedmowa do wydania polskiego
1. Małżeństwo
2. Znaczenie seksu
3. Moralność seksualna
4. Homoseksualizm
5. Rozwód i powtórne małżeństwo
6. Role mężczyzn i kobiet
7. Praca: obowiązek czy przyjemność?
8. Strajki pracownicze
9. Czas wolny
10. Własność prywatna
11. Kapitalizm
12. Ubóstwo
13. Ekologia
14. Autorytet
15. Cel istnienia władzy
16. Odpowiedzialność obywatelska
17. Działania społeczno-polityczne
18. Bóg życia, Bóg sprawiedliwości
19. Kara śmierci
20. Wojna
21. Aborcja
22. Eutanazja
23. Inżynieria genetyczna
24. Rasizm
25. Gniew
26. Duma
Wykaz skrótów

Dane książki

liczba stron: 267
format: 15×21
oprawa: miękka
Wydawca: ChIB

Zobacz również

Sądowa stolica Chrystusa

Sądowa stolica Chrystusa – Rick Howard

„Jest zarówno wciągająca jak i przerażająca. Powinien ją przeczytać każdy wierzący. Książka ta jest poruszającym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *