Życie chrześcijańskie

5 dziecięcych języków miłości – Gary Chapman

Oceń książkę
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

5 dziecięcych języków miłościKażde dziecko ma podstawowy język miłości – jest nim sposób, w jaki najlepiej rozumie miłość rodziców. Z tej książki dowiesz się, jak rozpoznać podstawowy język miłości twojego dziecka i jak porozumiewać się z nim tym językiem. Poznasz też cztery inne, a wszystkie one uświadamiają dziecku, że je kochasz. Dziecko, które wie, że jest kochane, wyrośnie na bezinteresownego, kochającego i odpowiedzialnego dorosłego człowieka.

Książka zapozna cię z wszystkimi pięcioma dziecięcymi językami miłości i pomoże ci określić ten jeden podstawowy, w którym komunikuje się z tobą twoje dziecko.

Wszystkie aspekty rozwoju dziecka wymagają fundamentu miłości. Ta książka – o doskonaleniu miłości do dziecka – zawiera również sugestie dotyczące skutecznego rodzicielstwa. Gdy będziesz się nimi kierował, przekonasz się, że relacje w twojej rodzinie staną się nie tylko silniejsze, ale także pozbawione napięć i dające więcej radości.

Dane książki:

Tytuł: 5 dziecięcych języków miłości
Podtytuł: Jak skutecznie kochać dzieci
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Logos

Fragment

WSTĘP – MÓWIENIE JĘZYKIEM MIŁOŚCI DZIECKA

Czy twoje dziecko czuje się kochane?

„Oczywiście” – odpowiadasz. „Mówię mu o tym codziennie”. Czy jednak mówisz mu, że je kochasz, w sposób dla niego zrozumiały?

Każde dziecko ma podstawowy język miłości – jest nim sposób, w jaki najlepiej rozumie miłość rodziców. Z tej książki dowiesz się, jak rozpoznać podstawowy język miłości dziecka i jak porozumiewać się z nim tym językiem. Poznasz też cztery inne, a wszystkie one uświadamiają dziecku, że je kochasz. Dziecko musi wiedzieć, że jest kochane, aby mogło wyrosnąć na bezinteresownego, kochającego i odpowiedzialnego dorosłego człowieka.

Książka zapozna cię ze wszystkimi pięcioma dziecięcymi językami miłości i pomoże ci określić ten jeden podstawowy, w którym komunikuje się z tobą twoje dziecko. Nie omiń żadnego z pięciu rozdziałów (2-6) opisujących te języki, gdyż twoje dziecko wyniesie korzyść ze wszystkich pięciu sposobów komunikowania miłości.

Praktykuj je wszystkie, a będziesz miał pewność, że dziecko czuje, iż je kochasz. Pomocne zapewne okażą się też zamieszczone na końcu każdego rozdziału praktyczne przykłady porozumiewania się różnymi językami miłości z dziećmi. Skąd jednak masz wiedzieć, jaki jest język miłości twojego dziecka?

Wszystkie aspekty rozwoju dziecka wymagają fundamentu miłości. Pięć dziecięcych języków miłości – książka o doskonaleniu miłości do dziecka – zawiera również sugestie dotyczące skutecznego rodzicielstwa. Gdy będziesz pracował nad tymi najważniejszymi sferami rodzinnego życia, przekonasz się, że relacje w twojej rodzinie staną się nie tylko silniejsze, ale także pozbawione napięć i dające więcej radości.

Fragment z rozdziału 1

Gdy rozmawiasz z dzieckiem jego językiem miłości, napełniasz jego „emocjonalny zbiornik”. Gdy czuje się kochane, znacznie łatwiej jest je dyscyplinować i uczyć, niż gdy ów zbiornik niemal całkowicie się wyczerpał.

Każde dziecko ma emocjonalny zbiornik – miejsce uczuciowej siły, która może dać mu napęd w trudnych chwilach dzieciństwa i dorastania. Tak jak samochody napędzane są paliwem w baku, tak nasze dzieci czerpią napęd ze swoich emocjonalnych zbiorników. Musimy napełniać je, aby dzieci funkcjonowały tak jak powinny i osiągały pełnię swojego życiowego potencjału.

Czym jednak mamy je napełniać? Oczywiście miłością, choć tylko takim jej rodzajem, który umożliwi naszym dzieciom rozwój i właściwe funkcjonowanie.

Musimy napełniać je miłością bezwarunkową, gdyż prawdziwa miłość jest zawsze bezwarunkowa. To miłość pełna, która akceptuje i afirmuje dziecko za to, kim jest, a nie za to, co robi. Rodzic kocha je bez względu na jego postępowanie. Niektórzy rodzice, niestety, przejawiają tylko miłość warunkową. Zależy ona od czegoś innego niż tylko od tego, że ich dzieci po prostu są. Jej podstawą jest postępowanie dziecka i często wiąże się ona z metodami wychowawczymi, polegającymi na oferowaniu prezentów, nagród i przywilejów dzieciom, które zachowują się lub postępują w pożądany przez dorosłych sposób.

Szkolenie i dyscyplinowanie naszych dzieci jest oczywiście konieczne, ale tylko wtedy, gdy ich emocjonalne zbiorniki są napełnione (i nieustannie napełniane, bowiem regularnie się wyczerpują). Tylko miłość bezwarunkowa może zapobiec takim problemom, jak żal, poczucie bycia niekochanym, nieczyste sumienie, lęk i niepewność. Tylko wtedy, gdy okazujemy dzieciom bezwarunkową miłość, jesteśmy w stanie rozumieć je i rozwiązywać problemy związane z ich zachowaniem

Oceń książkę
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button