Jak mówić aby ludzie słuchali

Oceń książkę
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Jak mówić aby ludzie słuchaliGłówny problem z mówieniem polega na tym, że wszyscy to robią, lecz tylko niewielu rozumie, co się wówczas dzieje i jak to, co mówią, wpływa na innych.

Steve Brown napisał tę książkę, aby naprawić jedną stronę równania: twoją stronę. Pomoże ci ona lepiej mówić – mówić tak, aby inni ludzie słuchali. Autor udziela wielu wskazówek cennych dla tych, którzy mają problemy w rozmowie z jedną osobą lub z przemawianiem na sali pełnej ludzi. Steve Brown przyznaje, że najlepszym sposobem nauczenia się czegoś jest najpierw zrobienie tego źle. Jego humorystyczne historie i barwny styl zachęcą nawet tych, którzy są zniechęceni, do przełamania wewnętrznych oporów i stania się skutecznymi i przekonywającymi mówcami.

Jak mówić aby ludzie słuchali
Okładka nowego wydania

Znany sprawozdawca radiowy, udziela wielu cennych wskazówek, aby pomóc tym, którzy mają problemy w rozmowie z jedną osobą czy przemawianiem na sali pełnej ludzi. Autor przyznaje, że najlepszym sposobem nauczenia się czegoś jest najpierw zrobienie tego źle. Autor prowadzi czytelnika i krok po kroku pokazuje mu swoją perspektywę i dzieli się wnioskami „z prób całego życia i wielu popełnionych błędów”.

Spis treści:

Wprowadzenie
Potęga mowy
Jak przezwyciężyć onieśmielenie
Słowa z autorytetem
Bariery w komunikacji
Nie ma straconych rozmów
Zwycięstwo w dyskusji
Propozycje do przemyślenia
Przygotowanie mowy
Wygłaszanie mowy
Rozbrajanie „niewypałów”

Słowo końcowe (no, może kilka słów) /ostatnie zdania z książki/

Ktoś powiedział, że najbardziej pożałowania godni nie są ci, którzy nie otrzymali tego, czego pragnęli, lecz ci, którzy to otrzymali, lecz odkryli, że naprawdę chcieli czego innego. To prawda w wielu dziedzinach. Bycie osobą samotną jest trudne, lecz nie jest nawet w połowie tak złe, jak obudzenie się w poniedziałek rano i odkrycie, że poślubiło się niewłaściwą osobę. Trudno jest być biednym (wcale nie zamierzam bronić ubóstwa), lecz biedak może przynajmniej marzyć o tym, jak cudownie byłoby być bogatym. Bogaci ludzie, którzy zdobywają się na uczciwą refleksję, zawsze dochodzą do przerażającego wniosku, że obietnice bogactwa nie dają szczęścia i pozbawiają wszelkiej nadziei.

Na tej zasadzie nie oczekuj, że osiągnięcie skuteczności w komunikowaniu wypełni twoją wewnętrzną pustkę czy uczyni cię taką osobą, jaką zawsze pragnąłeś być. Możesz być skutecznym mówcą (o tym właśnie jest ta książka), lecz nie stawiaj sobie tego za cel, bowiem osiągnięcie go niesie ze sobą więcej ciężarów niż zdołasz udźwignąć.

Pewne rzeczy może sprawić tylko Bóg. Tylko On może nadać ostateczny sens temu, co komunikujesz. Tylko On może wypełnić pustkę, która jest w każdym człowieku. Tylko On może nam dać pozytywny obraz siebie, który staramy się znaleźć u innych. Augustyn modlił się słowami: „Stworzyłeś nas dla siebie i nasze serce nie zazna spokoju dopóki nie spocznie w Tobie”.

Tematem tej książki było komunikowanie się z innymi. Komunikowanie się jest ważne. Jednak w życiu najważniejszy jest Bóg i jeśli o Nim zapomnisz, to, niezależnie od tego, jak dobrze będziesz się porozumiewał, nie powiesz niczego, co miałoby ostateczne znaczenie. A to byłoby tragiczne.

Obawiam się, że poznając zasady komunikowania się zapomnisz o słuchaniu Boga, który jest ostatecznym, najwyższym mówcą. On naraził się na wiele kłopotów komunikując nam swoje przesłanie o miłości, akceptacji, przebaczeniu i wiecznym życiu.

Widzisz…

Twoje słowa, choćby były nie wiem jak wymowne, Twoje mowy, choćby były nie wiem jak skuteczne, Twoje rozmowy, choćby nie wiem jak stymulowały, Twoje debaty, choćby były nie wiem jak zwycięskie, Wszystkie umrą razem z tobą.

A wtedy jedynymi słowami, mającymi znaczenie będą słowa, które On wypowie do ciebie.

Steve Brown jest prezydentem i wykładowcą teologii w organizacji Key Life Network, Inc. oraz profesorem Reformed Theological Semianry w Orlando na Florydzie. Wśród książek, jakie napisał, są m.in.: If Jesus Has Come, If God In in Charge oraz Welcame to the Family.

Tytuł: Jak mówić aby ludzie słuchali

Autor: Steve Brown
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Logos
Stron 190, format – 14,5×20 cm.

Oceń książkę
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Zobacz również

Największy zysk lidera

Największy zysk lidera – John Maxwell

Gdy liderzy zainwestowali już w rozwój własnego przywództwa, pojawia się pytanie: co jest najlepszym sposobem …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *