Różne

Co rabini wiedzą o Mesjaszu

Oceń książkę
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Co rabini wiedzą o MesjaszuOpis: Większość Żydów nie zdaje sobie sprawy, że współczesny pogląd na temat Mesjasza i Jego przyjścia nie jest tożsamy z tradycyjnym poglądem żydowskim. Dwudziestowieczny żydowski wizerunek Mesjasza-Króla, który ma przynieść światu pokój, po części odpowiada wprawdzie poglądom tradycyjnym, lecz z drugiej strony jest pozbawiony zawartej w nich roli Mesjasza jako Sługi. To przeoczenie jest prawdopodobnie reakcją na wzrastającą ostatnio w środowiskach żydowskich i nie-żydowskich liczbę osób dochodzących do przekonania, iż Cierpiącym Sługą opisanym w hebrajskich Pismach był Jeszua (czyli Jezus) z Nazaretu — Żyd, który umarł upokarzającą śmiercią po tym, jak ogłosił się Mesjaszem.

Treściwa praca oparta na rzetelnym materiale badawczym.
prof. John Fischer, dziekan St. Petersburg Theological Seminary

Dogłębne studium na temat Mesjasza, zarówno z biblijnego jak i z rabinicznego punktu widzenia.
Louis Goldberg, profesor katedry studiów nad judaizmem w Moody Bibie Institute

Nasi rabini jednomyślnie akceptują i przyjmują za własny pogląd, iż prorok [Izajasz] mówi o Mesjaszu-Królu.
Rabi Mosze Alszech, XVI wiek.

Rachmiel Frydland (1919-1985) kształcił się w szkołach rabinicznych przedwojennej Warszawy. Tuż przed wojną oddał swoje życie Mesjaszowi i przeżył narodzenie z Ducha Świętego. Dzięki opiece Pana przetrwał koszmar holocaustu i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Jego autobiografia została wydana w języku polskim pod tytułem Skazani na zagładę. Po wojnie Frydland kontynuował studia na Uniwersytetach Londyńskim oraz Nowojorskim, uzyskując stopień naukowy na katedrze filologii semickich oraz doktoraty w dziedzinie badań nad Talmudem i kulturą hebrajską. Był profesorem katedry badań nad Talmudem w Ashland Theological Seminary oraz wykładowcą problematykijudaistycznej w Tennessee Tempie College w Chattanooga. W latach siedemdziesiątych był pastorem kongregacji mesjanistycznych Beth Sar Shalom w Toronto oraz Beth Messiah i Kehilat Mashiah w Cincinnati.

Wydawca: Sofer
ISBN: 83-905794-5-7
Ilość stron: 143
Format: 12×20 cm
okładka: miękka

Autor: Frydland Rachmiel

Tytuł: Co rabini wiedzą o Mesjaszu

Fragment
ROZDZIAŁ PIERWSZY
KIM JEST MESJASZ ŻYDOWSKI?

Mesjasz, w mniemaniu większości współczesnych Żydów ortodoksyjnych, jest kojarzony z postacią, która zapoczątkuje na ziemi okres powszechnego pokoju, oczekiwany przez ludzkość od czasów starożytnych. Wielu z nich zgadza się co do tego, że gdy Mesjasz przybędzie, wtedy „wilk z jagnięciem będą się paść razem”, a pokój będzie panował na całym świecie. Inni porzucili już nadzieję na Jego przyjście twierdząc, że od czasów Abrahama do dziś, czyli przez około 4000 lat, nic nie wskazuje na to, by ten czas miał się przybliżać.

Większość współczesnych Żydów nie zdaje sobie jednak sprawy, że powyższy pogląd na temat Mesjasza i Jego przyjścia nie jest tożsamy z „tradycyjnym poglądem żydowskim”.
Dwudziestowieczny żydowski wizerunek Mesjasza-Króla, który ma przynieść światu pokój, po części odpowiada wprawdzie poglądom tradycyjnym, lecz z drugiej strony jest pozbawiony zawartej w nich roli Mesjasza jako Sługi. To „przeoczenie” jest prawdopodobnie reakcją na wzrastającą ostatnio w środowiskach żydowskich i nie-żydowskich liczbę osób dochodzących do przekonania, iż Cierpiącym Sługą opisanym w hebrajskich Pismach był Jeszua (czyli Jezus) z Nazaretu — Żyd, który umarł upokarzającą śmiercią po tym, jak ogłosił się Mesjaszem.

Zignorowanie owej służebnej i odkupieńczej roli Mesjasza było średniowieczną reakcją na działalność ówczesnych misjonarzy głoszących, że Jeszua stanowi wypełnienie Pism.

Oceń książkę
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button