Nowe tłumaczenie klasycznej już w literaturze chrześcijańskiej opowieści „Krzyż i sztylet” o przedsięwzięciu z lat pięćdziesiątych, u którego podłoża legło przemożne pragnienie pomocy zagubionym dzieciom nowojorskiej ulicy. Zielonoświątkowy pastor, obecnie znany szeroko David Wilkerson, a wówczas młody duszpasterz niewielkiej zielonoświątkowej społeczności w Pensylwanii (USA), opowiada o tym, jak starając się nieść pomoc dzięki wyzwalającej mocy ewangelii młodym ludziom zarażonym przemocą, seksem i narkotykami, szukał woli Boga, i jak ją odczytywał. Zaowocowało to powstaniem w wielu miejscach świata ośrodków Teen Challenge, w których uzyskują pomoc młodzi ludzie, głównie narkomani.
Opowieść z życia, w której wydarzenia pełne grozy sąsiadują z tchnącymi optymizmem opisami „nowego początku” w życiu zagubionych, samotnych, żyjących na ulicach Nowego Jorku nastolatków. Historia pełnej poświęcenia i determinacji drogi człowieka, który zechciał pomóc innym.
Zielonoświątkowy pastor, obecnie znany szeroko David Wilkerson, a wówczas młody duszpasterz niewielkiej zielonoświątkowej społeczności w Pensylwanii (USA), opowiada o tym, jak starając się nieść pomoc dzięki wyzwalającej mocy ewangelii młodym ludziom zarażonym przemocą, seksem i narkotykami, szukał woli Boga, i jak ją odczytywał. Zaowocowało to powstaniem w wielu miejscach świata ośrodków Teen Challenge, w których uzyskują pomoc młodzi ludzie, głównie narkomani. Relacja, spisana przy pomocy dwojga dziennikarzy, autorów książki „Oni mówią innymi językami” – Johna i Elizabeth Sherrillów, pozbawiona jest wszelkiej przesady. Dowiadujemy się z niej „jak to było” obserwując posunięcia bohatera krok po kroku, wraz z wszelkimi wątpliwościami, rozterkami, trudnościami, widząc koszty, jakie ponosi w związku z jego pasją rodzina. Jesteśmy świadkami postępowania, które wzbudza nasz szacunek zarówno dla trzeźwości duchowej młodego pastora, jak i dla jego odwagi „porwania się na rzeczy niemożliwe”. Widzimy jak w zwyczajny i niezwyczajny sposób realizuje się coś, co za Bożym natchnieniem zrodziło się w jego duszy, i czemu sam Bóg (za pomocą rozmyślania nad Słowem, modlitwy, rozmów z doświadczonymi chrześcijanami oraz okoliczności) nadal patronuje. David Wilkerson postawił sobie pytanie: „Jeśli naszym zadaniem tu na ziemi jest wypełnianie woli Boga, to dlaczego nie mielibyśmy oczekiwać, że On nam ją w jakiś sposób objawi?” Tego właśnie objawienia woli Bożej szukał w swym życiu i służbie przedstawionej w tej książce.
Choć opisane wydarzenia miały miejsce w drugiej połowie lat pięćdziesiątych w Ameryce, dla nas, żyjących w Polsce na przełomie tysiącleci, są przerażająco aktualne. To samo bezsensowne okrucieństwo, zamiłowanie do przemocy i seksu. Tak samo panosząca się narkomania obejmująca we władanie coraz młodsze roczniki. Równie wiele zaniedbanych, pozbawionych opieki dzieci. To wszystko wzbudziło w Wilkersonie przerażenie i sprzeciw, a w konsekwencji pragnienie głoszenia możliwości „nowego początku”. Potrzebujemy w Polsce takich „Wilkersonów!”
Czytając tę relację, wiele możemy się dowiedzieć, ale i sporo nauczyć. Niezależnie od tego, w którym jesteśmy miejscu naszej drogi za Chrystusem, czy staramy się dokonać czegoś większego, czy też żyjemy zwykłym „szarym” życiem, ta opowieść może nam dać bardzo wiele. Przede wszystkim w bardzo obrazowy sposób uczy nas brać na serio nasze chrześcijaństwo. Już wtedy, gdy mamy tylko lat kilka czy kilkanaście, jak i później. Jest przy tym bardzo ciekawa tak ze względu na to, co się wydarza, jak i sposób przedstawienia tych wydarzeń. Jest to ze wszech miar ciekawa, godna polecenia lektura dla wszystkich. Książkę „dobrze się czyta”.
Instytut Wydawniczy „Agape”
s. 237
ISBN 83-85427-34-1
Tytuł: Krzyż i sztylet
Dawid Wilkerson