Tajemnica dzikiego boru – Patricia St. John
Od pierwszego wydania Tajemnica dzikiego boru stała się bestsellerem, wznawiana ponad dwadzieścia razy. Na jej podstawie powstało wiele filmów długometrażowych i telewizyjnych. To wzruszająca opowieść o niezwykłych losach młodych bohaterów, o dorastaniu, buncie i gniewie, o wielkiej fascynacji przyrodą i o dziecięcych marzeniach. Wojna zmusiła Ruth i Filipa do zamieszkania ze złośliwą ciotką, która zdaje się nie chcieć zrozumieć ich młodzieńczych pragnień. Pewnego dnia, w ich leśnym wigwamie, pojawia się też ktoś trzeci – leśny chłopiec o imieniu Terry.
Cała trójka, mimo że są jeszcze dziećmi, muszą każdego dnia rozwiązywać problemy na miarę dorosłych. Wszystkie te wielkie troski małych ludzi tworzą wspaniałą i zgrabną kompozycję z biblijną opowieścią o Dobrym Pasterzu i zagubionej owcy.
Tajemnica Dzikiego Boru to druga, po Skarbach śniegu, bardzo znana powieść Patricii St. John; to również kolejna, pełna ciepła opowieść o niezwykłych, wzruszających losach młodych bohaterów.
Autorka w Tajemnicy Dzikiego Boru, tak jak i w innych swoich powieściach, odwołuje się do wartości chrześcijańskich, starając się przekazać je dzieciom w sposób jak najbardziej prosty i naturalny. Najważniejszą zaletą książki jest to, iż pokazuje ona, jak mówić dzieciom o śmierci, co jest, jak wiadomo, rzeczą niezwykle trudną i delikatną. Jest to książka, która o sprawach skomplikowanych i bolesnych opowiada w sposób pełen miłości.
Fragment
Wakacyjne plany
Biały dom cioci Margaret, w którym mieszkaliśmy z Filipem, mógł się poszczycić przepięknym położeniem. Stał na zboczu wzgórza, otoczony ogrodem i sadem, gdzie pod jabłoniami kwitły co roku pierwiosnki i koniczyna. Filip i ja spaliśmy na poddaszu w dwóch małych pokoikach, które dzieliły zawsze otwarte drzwi, dzięki czemu mogliśmy w każdej chwili ze sobą rozmawiać. Nigdy nie mogłam się zdecydować, które z okien bardziej lubiłam: swoje czy Filipa. Widok z okna brata dawał mi poczucie bezpieczeństwa, ukazywał bowiem ogród otoczony wysokimi sosnami oraz zielone, łagodne wzgórza porośnięte gdzieniegdzie modrzewiami i krzewami jałowca. Za to drugie okno wywoływało we mnie dreszcz emocji, ponieważ zachęcało do wędrówki w poszukiwaniu przygody.
Widok przedstawiał dolinę hrabstwa Worcester pokrytą polami i kwitnącymi wiosną drzewkami wiśni; dalej, tuż przy linii horyzontu ledwie można było dostrzec hrabstwo Hereford, którego granic jeszcze nigdy nie przekroczyłam.Kochałam te dalekie wzgórza, które czasem wydawały się bardzo bliskie, a czasem zamglone i odległe. Były dla mnie baśniową krainą, która kusiła, by przekroczyć w przyszłości jej granice. Często siadaliśmy z Filipem na moim łóżku, by rankiem wsłuchiwać się w pierwsze śpiewy ptaków albo obserwować wschody słońca. Opowiadaliśmy sobie wtedy baśnie o wzgórzach, na zboczach których żyły różne dziwne stwory.
Dane o książce:
Autor: Patricia St. John
Wydawca: Oficyna Wydawnicza „Vocatio”
Data i miejsce wydania: Warszawa 2017
Format: 125 x 195 mm
Oprawa: miękka
Liczba stron: 168
ISBN: 978-83-7829-223-4
Książka znanej i cenionej pisarki piszącej dla dzieci.
Tytuł: Tajemnica dzikiego boru
Jest też wersja DVD
Na czas pobytu rodziców za granicą Filip i Rut zamieszkują u swej surowej ciotki. Rut, w gorącej wodzie kąpana i pyskata, często pakuje rodzeństwo w kłopoty. Gdy dzieci budują w lesie tajną kryjówkę, spotykają Terry’ego, małego Cygana, który wyjawia im tajemnicę Dzikiego Boru. Wkrótce, po upadku z drzewa, Terry umiera wskutek poważnych obrażeń. Rut postanawia wtedy zadać kilka trudnych pytań swemu mądremu przyjacielowi, miejscowemu pasterzowi – panu Tandy.
Dane techniczne
Tajemnica Dzikiego Boru
Film na podstawie książki Patricii St. John
Rok produkcji: 2012
DVD Kolor
Czas nagrania: 60 minut
Film w polskiej wersji językowej
reżyseria: Michael Pritchard
scenariusz: Michael Pritchard
gatunek: Familijny
produkcja: Wielka Brytania