Przewodnik apologetyczny
Nowoczesny konserwatyzm biblijny, którego reprezentantem jest Josh McDowell, umocnił się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych jako reakcja na postępujące opustoszenie kościołów wskutek rozwoju teologii liberalnej opartej na krytyce form. Utrata przez rzesze chrześcijan żywej wiary i osobistej więzi z Bogiem na rzecz powierzchownej religijności były tragiczną konsekwencją popularyzowania w kościołach protestanckich poglądów liberalnych. Próby naukowego wyjaśniania tajemnic nieba i ogarnięcia ich przez ludzki rozum nie przyczyniły się do pobożnego życia, doprowadziły natomiast do gwałtownej erozji chrześcijańskich standardów na Zachodzie. Nic więc dziwnego, że w poszukiwaniu ostatecznego odniesienia, niewzruszonego fundamentu i niekwestionowanego autorytetu umocniły się tam tendencje konserwatywne. Dopełnieniem tej wybuchowej mieszanki były społeczno-gospodarcze stosunki panujące na Zachodzie.
Wolny rynek ze swoimi twardymi regułami i bezwzględnymi zasadami stworzył system, w którym korporacje kreowały życie pracowników, a pieniądz wyznaczał standardy i cele. Kościół w Europie Wschodniej nie doświadczał wówczas takich problemów, zarówno ze względu na odmienną tradycję teologiczną, jak też inne uwarunkowania społeczno-gospodarcze. Jednak obecnie, w dobie przenikania się kultur i szerokiej wymiany myśli, mówi się nie tylko o zjawisku „globalnej wioski”, ale też o uniwersalnym charakterze problemów doświadczanych przez ludzi. Młodzież z Honolulu i Moskwy zadaje dziś takie same pytania, a kreatorzy medialni podsuwają im w odpowiedzi jednakowe rozwiązania. Warto więc zawczasu przygotować się na nadejście takich problemów duchowych, przed jakimi stoją społeczeństwa Zachodu.
***
Ta książka jest kopalnią wiedzy. Nie tylko wiedzy dotyczącej sposobów prezentowania i obrony podstawowych dogmatów wiary, lecz również wiedzy historycznej, filozoficznej, tekstologicznej, a więc związanej z dziedzinami, bez których nie podobna poważnie podejmować naukowe badania religioznawcze. Obrona religii jest tu tylko pretekstem do rozważania spraw szczególnie ważkich naukowo. Religioznawca zajmujący się innymi religiami znajdzie w niej wiedzę i metodologię o uniwersalnym znaczeniu. Okazuje się też, że poważne dzieła naukowe nie muszą być śmiertelnie nudne. Autor, odwołując się do własnych doświadczeń, potrafi poważny temat przedstawić łatwo i przyjemnie.
Prof. dr hab. Janusz Danecki
Kierownik Zakładu Arabistyki i Islamistyki, Instytut Orientalistyczny, Wydział Neofilologii
Uniwersytet Warszawski
Autor: Josh McDowell
Wydanie: drugie
Data i miejsce wydania: Warszawa 2002
Tłumaczenie: Aleksandra Czwojdrak
Redakcja: Mirosława Wójcik
Tytuł oryginału: The New Evidence Demand a Verdict
Format: 155 x 222 mm
Oprawa: twarda, szyta, lakierowana, złocenia
Liczba stron: 714
Waga: 1.072 kg
Tytuł: Przewodnik apologetyczny
Wydawca: Oficyna Wydawnicza VOCATIO
ISBN: 83-7146-183-6