Skarby śniegu – Patricia St. John
Gdzieś w wysokich Alpach Szwajcarskich zaginął mały chłopczyk Danny. Otoczenie o tę tragedię obwinia 13-letniego Luciena, który zostaje potępiony przez swą własną rodzinę, szkolnych kolegów, a szczególnie przez bardzo wrogo do niego nastawioną 13-letnią Annette z sąsiedniego gospodarstwa. Pragnąc uciec od całej sytuacji, Lucien znajduje schronienie w górach, gdzie spotyka starego snycerza. Dzięki życzliwości i pociesze tej tajemniczej postaci, Lucien odzyskuje nadzieję. Kiedy jednak znów spotka się z odrzuceniem, przekona się, że pojednanie może nieraz drogo kosztować.
Skarby śniegu to pełna uroku i ciepła opowieść o trójce dzieci, przemiłym, białym kotku i pewnej bardzo mądrej babci. To klasyka literatury dziecięcej, na której wychowało się już niejedno pokolenie.
Dane o książce:
Autor: Patricia St. John
Wydanie: siódme
Data i miejsce wydania: Warszawa 2017
Format: 125 x 195 mm
Oprawa: miękka
Liczba stron: 224
Wydawca: Oficyna Wydawnicza VOCATIO
ISBN: 978-83-7829-224-1
Skarby śniegu – Patricia St. John
Od wydawcy
Patricia St. John urodziła się 5 kwietnia 1919 roku w St Leonards-on-Sea w Wielkiej Brytanii. Dom rodzinny pisarki był miejscem niezwykłym i być może właśnie dlatego wyrosła w nim tak niezwykła i wrażliwa osoba. Wychowywała się w bardzo licznej rodzinie, co sprzyjało pielęgnowaniu tradycji i podtrzymywaniu głębokich, trwałych więzi między poszczególnymi pokoleniami. Wracając myślami do lat dziecięcych, często ze wzruszeniem wspominała pełną ciepła i harmonii atmosferę domu, którą potrafili stworzyć jej i rodzeństwu wspaniali, kochający rodzice oraz dziadkowie. Codzienna lektura Biblii, długie spacery po łąkach i uśmiechy na twarzach rodziców na zawsze pozostały jej w pamięci.Literackie sukcesy Patricii St. John rozpoczęły się, gdy zaczęła pracować jako przełożona internatu w Malvern. W tym czasie przystąpiła bowiem do konkursu literackiego ogłoszonego przez Związek Biblijny – i wygrała.
Książka Tajemnica Dzikiego Boru
od pierwszego wydania w 1948 roku stała się bestsellerem.Po swym literackim debiucie autorka opuściła Wielką Brytanię i wyjechała do Maroka, gdzie spędziła 27 lat jako misjonarka. Będąc z wykształcenia wykwalifikowaną pielęgniarką, pracowała opie-kując się kobietami w wiejskiej osadzie w górach, gdyż pomoc lekarska przysługiwała tam wyłącznie mężczyznom. Później założyła w Maroku szkołę kształcącą pielęgniarki z całego kraju. Zmarła 16 sierpnia 1993 roku w wieku 74 lat.
Dwie pierwsze i jednocześnie najbardziej znane książki Patricii St. John Tajemnica Dzikiego Boru i Skarby śniegu były wznawiane ponad 20 razy, a ponadto powstały na ich podstawie filmy długometrażowe i telewizyjne.
Patricia St. John napisała 28 książek dla dzieci; wszystkie one łączą interesującą fabułę z wartościami chrześcijańskimi. Niektóre powieści są odzwierciedleniem wielu lat pracy i bogatych przeżyć związanych z pobytem w Północnej Afryce.
Pisarka otrzymywała mnóstwo listów od młodych czytelników i zawsze odpowiadała na nie osobiście.
„Dzieci mają swoje duchowe potrzeby i różne związane z nimi pytania, lecz często nie potrafią ich wypowiedzieć – wyznała kiedyś. – Wydaje mi się, że w moich książkach odnajdują na nie odpowiedzi”.
Oprócz pozycji dla dzieci Patricia St. John opublikowała także biografię swojego ojca, również misjonarza, książkę obyczajową o Afryce oraz opowiadania dla dorosłych.
W 1983 roku została prezesem towarzystwa dobroczynnego dla dzieci Global Care.
Oryginalnym wydawcą książki Skarby śniegu jest Związek Biblijny (Scripture Union) w Wielkiej Brytanii. Praca wydawnicza stanowi jedną z form jego działalności. Związek Biblijny łączy ruchy narodowe oraz Kościoły różnych wyznań na całym świecie w celu współpracy i wymiany doświadczeń. Za swoje podstawowe cele Związek Biblijny uważa ewangelizację i upowszechnianie znajomości Pisma wśród dzieci, młodzieży i całych rodzin.