Chrystus a ludzkie cierpienie – Stanley Jones
Wiele lat stawania twarzą w twarz z ludzkim nieszczęściem na „kontynentach cierpienia”, jak autor nazywa Indie i Chiny, zaowocowało wartym poznania rozważaniem na temat istoty ludzkiego cierpienia w kontekście dzieła Chrystusa na krzyżu (Chrystus a ludzkie cierpienie).
Przedstawiwszy nieuchronność wielorakich nieszczęść dotykających wszystkich ludzi oraz sposoby radzenia sobie z problemem cierpienia przez różne systemy religijne i filozoficzne, przekonująco i zajmująco oraz przystępnie Jones wyjaśnia, na czym polega unikalność „nowego początku”, który w każdej, nawet najgorszej sytuacji, może dać nam Chrystus.
Dr E. Stanley Jones (1884-1972) był misjonarzem przez ponad pół wieku działającym wśród ludzi różnych kultur i o różnym statusie społecznym. Rozpoczął od głoszenia ewangelii tzw. niedotykalnym w Indiach, ale cieszył się też uznaniem inteligencji w wielu krajach na różnych kontynentach. Zaprzyjaźniony z prezydentem Roosweltem, a także Mahatmą Ghandim (napisał jego biografię, która stała się inspiracją dla Martina Luthera Kinga) i Jawaharlalem Nehru. Inicjator spotkań nazywanych Konferencjami Okrągłego Stołu (trzydzieści lat przed powstaniem ONZ), gdzie przedstawiciele różnych religii na równych prawach rozmawiali o religijnych doświadczeniach i ich wpływie na swoje życie. Zawsze starał się głosić tylko Ewangelię Jezusa, niezależną od zachodnich systemów i kultur. Głosząc, nie atakował innych religii. Przedstawiał przesłanie Ewangelii.
Droga Jezusa – mówił – powinna być, ale często nie jest, tożsama z drogą chrześcijaństwa. Zachodnia cywilizacja tylko częściowo jest chrześcijańska. Filozofia podejmuje się udzielenia odpowiedzi na wszystko, a potem pozostawia wszystko w niezmienionym stanie. Jezus wyjaśniał niewiele, ale zmieniał wszystko wokół.
Bóg nie uratował Jezusa. Uczynił jednak coś lepszego. I właśnie w oparciu o coś lepszego niż ratunek musimy szukać chrześcijańskiego rozwiązania problemu cierpienia.
E. Stanley Jones
Dane techniczne:
Autor: E. Stanley Jones
Okładka: miękka
Stron: 176
ISBN: 978-83-63271-07-7
Wydawca: Szaron.pl
Przedmowa: Edward Czajko
Tytuł: Chrystus a ludzkie cierpienie
Fragment książki Chrystus a ludzkie cierpienie
Gdy pracowałem na tym olbrzymim kontynencie cierpienia, jakim są Chiny, stając tam przed moimi słuchaczami, musiałem za każdym razem na nowo stawić czoło kwestii ludzkiego cierpienia, tego zawinionego i niezawinionego. Jakże można było tego uniknąć? Twarz Chińczyka więcej skrywa niż ujawnia, ale nawet taka postawa nie jest w stanie ukryć pulsującego wewnętrznego bólu. Naród chiński ogarnęły bolesne skurcze – czy były to bóle rodzenia, czy też może śmiertelne drgawki? Trudno powiedzieć. Wielu miotało się między nadzieją a rozpaczą.
Poza wspólnym wielkim narodowym bólem, każdy Chińczyk zdawał się nieść także jakieś osobiste cierpienie, często zbyt głębokie, by je wyrazić słowami. Zazwyczaj utrzymują oni emocje na wodzy, ale niekiedy, nie mogąc już dłużej skrywać bólu, niespodziewanie wyrzucają go z siebie, tak jak pewien bardzo inteligentny człowiek, rektor wielkiego uniwersytetu, podczas jednej z naszych Konferencji Okrągłego Stołu: „Jestem zgubiony. Nie widzę drogi wyjścia. Szukam kogoś, z kim mógłbym porozmawiać. Nie ważne, czy jego rady będą dobre czy złe. Po prostu muszę z kimś porozmawiać. Nie mogę już dłużej tego dusić w sobie.” Jego syn, student, bardzo boleśnie przeżywający sytuację w kraju, popełnił był niedawno samobójstwo.
Jakże w takiej sytuacji nie zmierzyć się z ludzkim bólem? Czy chrześcijańskie poselstwo oparte na Ewangelii oferuje jasną odpowiedź?