Dzieci szukają odpowiedzi. W co i dlaczego wierzymy
Czy Bóg może przestać mnie kochać? Kim jest Duch Święty? Czy jest zjawą? Dlaczego moja babcia umarła, skoro Biblia mówi, że chrześcijanie będą żyli wiecznie? To tylko niektóre z trudnych pytań, jakie zadają nasze dzieci. W tej książce znajdziesz pytania, odpowiedzi oraz wskazówki, w jaki sposób wyjaśnić dziecku, że Bóg je kocha i czego od niego oczekuje. Jest to niezastąpiona pomoc w rozmowach z dziećmi na temat wiary,zasad postępowania oraz życia po śmierci.
Zabawne ilustracje pomagają zrozumieć treść książki, czyniąc ją atrakcyjniejszą dla najmłodszych.
Grupa odbiorców:
To bardzo praktyczna książeczka przeznaczona dla rodziców, wychowawców, katechetów i duszpasterzy, którzy niemal codziennie stają w obliczu dociekliwych i czasem bardzo trudnych dziecięcych pytań.
Fragm.
Pytanie 8.
Czy Bóg gniewa się na nas z powodu „małych grzeszków”?
Wielu ludzi nie może się nadziwić, dlaczego Bóg jest taki zagniewany z powodu „małych grzeszków” – na dodatek wszyscy mamy własny pogląd na to, które grzechy są „małe”. Niektórzy uważają, że można kłamać, plotkować i oszukiwać innych bez wywoływania gniewu Bożego. Rozważanie, czy można być „odrobinę” złym, powoduje, że zapominamy o miłości, która kryje się za Bożymi przykazaniami. Bóg nienawidzi wszystkich grzechów (Księga Habakuka 1,13) i to powinno wystarczyć, abyśmy od wszystkich stronili. Jest też inny powód: Bóg nakazuje, abyśmy byli dobrzy ze względu na nasze własne dobro. Jezus umarł nie tylko po to, aby umożliwić przebaczenie grzechów, lecz by uwolnić nas od nawyku ranienia samych siebie i innych. Bycie złym – nawet „troszeczkę” – sprawia, że stajemy się niewolnikami grzechu i omija nas to, co Bóg ma dla nas najlepszego.
Porównaj
Wykorzystaj poczucie humoru, inaczej formułując tytułowe pytanie, by zdemaskować jego pokrętną logikę. Można użyć następujących porównań: „Czy mogę uderzyć młotkiem w prawy kciuk, jeśli nie wyrządzę w ten sposób krzywdy lewemu?”, „Czy mogę się napić środka czyszczącego, jeśli wypiję tylko pół butelki?”, „Czy można palić, jeśli dziennie wypala się tylko jedną paczkę papierosów?” Przedyskutuj z dzieckiem, czy można zrobić coś tylko trochę głupie go. Zwróć uwagę, że jeśli coś jest złe, pozostaje nim zawsze, ilekroć to czynimy. Gdybyśmy naprawdę kochali Boga, dowiedlibyśmy tego, starając się zerwać z grzechem – nawet z „małymi grzeszkami”.
Wybrane rozdziały:
Pytanie 25: Czy Jezusowi zdarzyło się zrobić coś złego?
Pytanie 26: Czy Jezus doświadczał pokus?
Pytanie 27: W jaki sposób Jezus może mieszkać w moim sercu?
Pytanie 28: Czy Jezus był mięczakiem?
Pytanie 29: Czy Jezus wiedział, że jest Bogiem?
Pytanie 30: Czy wszyscy, którzy spotkali Jezusa, uważali Go za Boga?
Pytanie 31: Czy Jezus naprawdę umarł na krzyżu? Może tylko stracił przytomność?
Pytanie 32: Czy po śmierci na krzyżu Jezus naprawdę zmartwychwstał?
Pytanie 33: Czy uczniowie Jezusa mogli wymyślić opowieść o Jego zmartwychwstaniu?
Pytanie 34: W jaki sposób Jezus zmartwychwstał?
Pytanie 35: Czy w Wielkanoc można zajmować się prezentami „od zajączka”?
Pytanie 54: Dlaczego ludzie wyznający różne religie czasami walczą ze sobą?
Pytanie 55: Czy mój przyjaciel muzułmanin modli się do tego samego Boga, co ja?
Pytanie 56: Czy muszę opowiadać ludziom o Jezusie?
Pytanie 57: Czy to ważne, w którego Boga się wierzy?
Tytuł: Dzieci szukają odpowiedzi. W co i dlaczego wierzymy
Autor: Josh McDowell, Kevin Johnson
Wydawca: Oficyna Wydawnicza VOCATIO