Dla małżeństwŻycie chrześcijańskie

Granice w relacjach małżeńskich – John Townsend, Henry Cloud

Oceń książkę
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Granice w relacjach małżeńskichW takim stopniu, w jakim czujesz się wolny, by odmówić czegoś małżonkowi, możesz również zgodzić się na to, czego pragnie. Dlatego dla dobra małżeństwa czasami warto powiedzieć: „Nie mogę wyrazić na to szczerej zgody, dlatego tym razem muszę ci odmówić”.

Kiedy wytyczamy granice i ich przestrzegamy, to nie tylko komunikujemy współmałżonkowi: „Kocham cię, lecz nie będę płacić za twoje problemy”, ale swoją postawą pomagamy mu w osobistym rozwoju i osiąganiu koniecznej dojrzałości. Granice bowiem sprzyjają rozwojowi miłości. Ludzie, którzy nieustannie pracują nad swoim (a nie małżonka) charakterem, potrafią wytyczać i szanować granice w małżeństwie, są dojrzałymi osobami.

Z drugiej strony ci, którzy obawiają się słowa NIE, pozostają ludźmi pozbawionymi dojrzałości. Dobrą nowiną dla wszystkich małżeństw jest to, że nie jesteśmy zdeterminowani zachowaniami i problemami partnera. Każdy z małżonków może uniknąć losu ofiary niedojrzałego partnera i trudności, które on przeżywa, co więcej, może zmienić charakter łączącego ich związku.

Książka wskazuje, jak można zmienić relacje małżeńskie na lepsze, nawet jeśli druga osoba nie jest tym zainteresowana. Proces zmian rozpoczyna się jednak zawsze od wzięcia odpowiedzialności za własną część problemu, ponieważ granice można wyznaczyć tylko tej osobie, tej nad którą ma się władzę – samemu sobie.

Nie ma większego błogosławieństwa dla każdej, bez wyjątku, osoby niż dojrzały charakterem współmałżonek, który wie jak stosować granice w swoim własnym życiu. Taka osoba wywiera nieoceniony wpływ na życie swojego partnera, skutecznie ucząc go szacunku dla innych, samokontroli i dojrzałości emocjonalnej. Taka osoba to skarb. Do takich osób lgną inni. Takie osoby sprawiają, że życie z spędzone nimi jest zawsze spełnione i szczęśliwe. Jeśli chcesz być taką osobą to ta książka będzie dla ciebie niezbędnym przewodnikiem do osobistego i małżeńskiego sukcesu.

Książka dla wszystkich małżeństw, które z odwagą podejmują trud określania granic, by móc lepiej i mądrzej kochać.

Fragment z książki Granice w relacjach małżeńskich

Rozdział 1
Czym są granice

Stephanie siedziała przed kominkiem i popijając ziołową herbatę, zastanawiała się nad minionym wieczorem. Steve, jej mąż, poszedł spać godzinę temu. Ból brzucha sprawił, że nie położyła się razem z nim. Złe samopoczucie odpychało ją od niego. Z ulgą usłyszała, że jest zmęczony, ponieważ nie miała pojęcia, w jaki sposób zareagowałaby, gdyby wyraził ochotę na seks. Jednak uczucie ulgi, jakiego doznała, przeraziło ją. Wiedziała, że nie wróży to dobrze ich małżeństwu.

Zastanawiając się nad wydarzeniami ostatniego wieczoru, odkryła, że jej uczucia są związane nie tylko z tym, co miało miejsce dzisiaj, lecz także z faktami z kilku ostatnich lat. Z każdym rokiem coraz bardziej oddalała się od Steve’a. Wiedziała, że go kocha i zawsze będzie kochać, jednak nie miała pojęcia, jak poradzić sobie z faktem, że mąż przestał ją pociągać fizycznie. Doświadczała negatywnych uczuć w stosunku do ich związku i nie potrafiła sobie z nimi poradzić. „Bądź konkretna. Co masz na myśli?” – przypomniała sobie słowa przyjaciółki, Jill.

Jill potrafiła znacznie lepiej analizować myśli i uczucia. Kiedy zastanawiała się nad odpowiedzią, której udzieliłaby przyjaciółce, przed oczami duszy pojawił się korowód wspomnień przypominający film. Powróciły rozmowy, które odbyła z mężem, teraz widziane z perspektywy niezależnego obserwatora. Najpierw przypomniała sobie wieczór, w którym zignorował jej prośbę, by poszli na obiad do konkretnej restauracji. Podczas posiłku Steve nie zwracał najmniejszej uwagi na to, co mówiła. Traktował ją jak powietrze.

Później powróciło wspomnienie wakacji. Stephanie marzyła o wyjeździe w góry, gdzie mogliby być sami, lecz Steve wolał duże miasto, „w którym wiele się dzieje”. Jak zwykle spełnili jego życzenie. Przypomniała sobie o pragnieniu, by wznowić naukę i uzyskać dyplom magistra. Uzgodnili, że zrobi to w przyszłości, kiedy Steve ukończy studia prawnicze. Gdy później powracała do tego tematu, zawsze tłumaczył jej, dlaczego nie jest to właściwa pora. Nie potrafiła tego zrozumieć. Uznała, że chodzi o to, że pora nie jest właściwa dla niego.

Przed oczami Stephanie przewijało się wiele scen, lecz słowa „dla niego” charakteryzowały je wszystkie – w ich związku na pierwszym planie znajdowało się to, co służyło „jemu” zamiast „im” czy „jej”. Im dłużej o tym myślała, tym bardziej uczucie obcości zastępował gniew i pogarda. Szybko otrząsnęła się z negatywnych emocji.

Weź się w garść – nakazała sobie. – Miłość oznacza ofiarę. Jednak im bardziej próbowała skłonić się do poświęcenia, tym wyraźniej czuła, ile traci i jak mało miłości doświadcza. Rozmyślając o tym, zatrzymała dłużej wzrok na kominku, przełknęła ostatni łyk herbaty i ruszyła do sypialni, mając nadzieję, że Steve już zasnął.

Spis treści

Opowieść o dwóch małżeństwach
Część pierwsza: Zrozumienie pojęcia granic
Rozdział 1 – Czym są granice
Rozdział 2 – Dziesięć praw dotyczących granic w życiu małżeńskim
Rozdział 3 – Określanie granic we własnym życiu: Jak stać się osobą, którą da się lubić

Część druga: Wytyczanie granic w małżeństwie
Rozdział 4 – Potrzeba dwojga, aby powstało jedno
Rozdział 5 – Będziesz miał to, co uważasz za wartościowe
Rozdział 6 – Wartość pierwsza: Miłość do Boga
Rozdział 7 – Wartość druga: Miłość do współmałżonka
Rozdział 8 – Wartość trzecia: Uczciwość
Rozdział 9 – Wartość czwarta: Wierność
Rozdział 10 – Wartość piąta: Współczucie i przebaczenie
Rozdział 11 – Wartość szósta: Świętość

Część trzecia: Rozwiązywanie konfliktów w małżeństwie
Rozdział 12 – Trzy osoby to za wiele: Jak chronić małżeństwo przed intruzami
Rozdział 13 – Sześć rodzajów konfliktów
Rozdział 14 – Rozwiązywanie konfliktów w relacji z małżonkiem szanującym granice
Rozdział 15 – Rozwiązywanie konfliktów w relacji z małżonkiem, który jest wrogiem granic

Część czwarta: Nieporozumienia związane z funkcjonowaniem granic w małżeństwie
Rozdział 16 – Unikanie błędów w procesie określania granic w małżeństwie
Zakończenie

Tytuł: Granice w relacjach małżeńskich

Dane techniczne:
John Townsend, Henry Cloud
Granice w relacjach małżeńskich
Podtytuł: Jak mówić NIE, które umacnia małżeństwo
Tytuł oryginału: Boundaries in Marriage
Przekład: Zbigniew Kościuk
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Vocatio
Data i miejsce wydania: Warszawa 2007
Format: 125 x 195 mm
Oprawa: miękka, lakierowana
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-7492-005-6

Oceń książkę
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button