RóżneŻycie chrześcijańskie

Największy zysk lidera – John Maxwell

Oceń książkę
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Największy zysk lideraGdy liderzy zainwestowali już w rozwój własnego przywództwa, pojawia się pytanie: co jest najlepszym sposobem na realizację ich wizji i rozwój ich organizacji? Odpowiedź: rozwój innych liderów! Im większą liczbę liderów ma organizacja i im lepiej są oni wyposażeni, tym większe odnosi sukcesy.

Numer jeden wg „New York Timesa”, autor bestsellerów John C. Maxwell jest często określany jako najbardziej wpływowy ekspert w dziedzinie przywództwa na świecie. W ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat rozbudował swoją pozycję, zaczynając od szkolenia garstki liderów w jednej organizacji do rozwijania milionów liderów w kręgach biznesowych, rządowych i organizacjach non-profit w każdym kraju na całym świecie.

O czym w książce „Największy zysk lidera”

W tej książce Maxwell dzieli się najważniejszymi wnioskami, jakie wyciągnął, angażując się w proces rozwoju liderów w ostatnim ćwierćwieczu. Uczy on czytelników, jak:

– rozpoznawać potencjalnych liderów;
– pozyskiwać liderów poprzez tworzenie stołu liderów;
– usuwać się ze stanowiska, wyposażając i wzmacniając innych liderów;
– pozycjonować liderów w celu zbudowania zwycięskiego zespołu liderskiego;
– prowadzić coaching liderów, umożliwiając im osiąganie coraz wyższych
– poziomów w tej dziedzinie, ucząc ich też, jak być wychowawcami następnych liderów.

To właśnie wtedy liderzy naprawdę tworzą wartość dodaną dla rozwijających się liderów, a sami przechodzą na jeszcze wyższe szczeble przywództwa.

Każdy, kto chce zrobić kolejny krok na drodze rozwoju swojego przywództwa, budować dzisiaj swoją organizację lub przygotowywać sukcesję na przyszłość, musi przeczytać tę książkę.

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Ilość stron: 320
Format (wymiary): 14,5×20,5 cm
ISBN: 978-83-63488-94-9
Tytuł oryginału: THE LEADER’S GREATEST RETURN Attracting, Developing, and Multiplying Leaders
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Logos

Fragmenty ze wstępu

Dlaczego miałbyś pomagać liderom w rozwoju? Dlaczego miałbyś poświęcać czas, wysiłek, energię i własne zasoby, aby pomóc innym
liderom wznieść się na wyższy poziom i stać się lepszymi? Czy to się opłaca? I czy naprawdę coś zmieni? Czy zwrot z tej inwestycji jest wart tak dużego wysiłku?

Odpowiedź brzmi: absolutnie tak! Wszędzie, gdzie spojrzysz, jest widoczny deficyt przywództwa. Na całym świecie brakuje wystarczająco dobrych liderów. Na pewno taka sytuacja występuje w Stanach Zjednoczonych. Myślę, że Amerykanie z każdej partii zgodziliby się,
że nie mamy wystarczająco dobrych przywódców. To samo odnosi się do centralnych i lokalnych szczebli zarządzania – potrzebujemy większej liczby dobrych liderów. Podobnie w firmach, organizacjach pozarządowych i nawet w rodzinach – brakuje nam liderów!

Dobra wiadomość jest taka, że przywództwa można się nauczyć i że każdy zyskuje, gdy liderzy pomagają innym liderom w rozwoju. Jeżeli jesteś liderem – na jakimkolwiek szczeblu i w jakiejkolwiek postaci – twoja organizacja skorzysta, gdy zaczniesz kształcić innych
liderów. Możesz zacząć już dziś. 

Pomaganie liderom w rozwoju jest zadaniem trudnym, ale opłacalnym

Jeśli kiedykolwiek w jakikolwiek sposób przewodziłeś ludziom, sądzę, że zgodzisz się ze mną, iż przywództwo to ciężka praca. W życiu lidera nie ma dwóch kolejnych dni bez żadnych problemów. Jeśli dzisiaj poszło ci łatwo, wiesz, co prawdopodobnie spotka ciebie jutro.
I nie spodziewasz się samych przyjemnych chwil. Ale każdy cel wart zachodu jest drogą pod górkę. Gdyby celem życia była wygoda i komfort, żaden rozsądny człowiek nigdy nie podjąłby się zobowiązań wynikających z przywództwa.

Wkład w rozwój liderów jest jeszcze trudniejszym zadaniem.

Równie trudnym jak przewodzenie stadu kotów. Dlatego wielu ludzi, którzy przewodzą innym, pozwala sobie ułatwić życie i stara się pozyskać zwolenników zamiast szukać liderów i przyczyniać się do ich rozwoju. Zwolennicy zazwyczaj podążają za przewodnikiem. Liderzy – już niekoniecznie.

Jednak inwestowanie swojego życia w rozwój innych liderów jest inwestycją o wysokiej stopie zwrotu. Jak mawia mój przyjaciel Art 1 Williams:„Nie obiecuję,że będzie łatwo. Obiecuję,że będzie warto” .

Kiedy myślę o rozwoju ludzi, nie mogę powstrzymać uśmiechu.

Poświęciłem czterdzieści siedem lat życia, włożyłem całe swoje serce i duszę w to, by pomóc ludziom nauczyć się przywództwa. Moja podróż
rozpoczęła się od chęci wyszkolenia kilku liderów i zaprowadziła mnie o wiele dalej, niż to sobie wyobrażałem w najśmielszych marzeniach.
Do chwili obecnej miliony mężczyzn i kobiet zostało wyszkolonych na liderów. Gdy zaczynałem, nie przyszło mi do głowy, że kiedyś napiszę
książkę o przywództwie. A kiedy już zdobyłem wystarczająco dużo doświadczenia, by napisać o tym, pomyślałem, że napiszę dwie książki na
ten temat. Napisałem ich już dwanaście. Na początku zacząłem kształcić tylko kilku liderów w mojej społeczności. Teraz moje organizacje
wykształciły liderów w każdym kraju na świecie.

Uśmiecham się nie dlatego, że jest to tak duża liczba, ale dlatego, że wiem, iż są to konkretne osoby. Mogę nie znać imion ich wszystkich, ale każda osoba, którą dzięki moim organizacjom wyszkolono, wiedzie lepsze życie, ponieważ inny lider pomógł jej wznieść się na wyższy poziom. A wszystkim liderom wyszkolonym przez innych liderów przychodzi z większą łatwością czynienie lepszym życia ludzi ich otaczających. Świat staje się dzięki temu piękniejszy.

…. twoja organizacja skorzysta, gdy zaczniesz kształcić innych liderów. Możesz zacząć już dziś. Chcę ci pokazać, w jaki sposób uzyskać jak największy zwrot z inwestycji w liderów. Nic na świecie nie przyniesie liderowi większego pożytku niż pozyskiwanie liderów, pomaganie im w dalszym rozwoju i zwiększanie ich liczby. Jest to klucz do sukcesu każdego kraju, każdej rodziny, każdej organizacji i każdej
instytucji.

Co musisz wiedzieć o rozwoju liderów?

Minęły lata, zanim doszedłem do mojej obecnej wiedzy na temat rozwoju liderów. Ponosiłem porażki i odnosiłem sukcesy. Poświęciłem
część swojego życia ludziom, którzy później odeszli albo sami się zdyskwalifikowali. Widziałem potencjał w ludziach, którzy nie dostrzegli go w sobie i w rezultacie nigdy nie stali się takimi, jakimi mogli się stać. Byłem rozczarowany i zniechęcony. Ale nigdy się nie poddaję. Nie ma lepszej inwestycji niż inwestycja w rozwój liderów.

Oceń książkę
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button