Życie chrześcijańskie

Okultyzm – Josh McDowell

Oceń książkę
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

OkultyzmOkultyzm i jego wyznawcy uzyskują coraz większy rozgłos. O ich przestępstwach pisze się w gazetach, ich styl życia pokazuje się na ekranach, ich filozofia propagowana jest w piosenkach, których słuchają nasze dzieci. W tym przewodniku znajdziesz informacje, jakich potrzebujesz, by uświadomić sobie wpływy okultystyczne w społeczeństwie i być przygotowanym na nie.

Tytuł: Okultyzm

Autorzy: Josh McDowell, Don Stewart
162 strony,
format 14,5 x 20,5 cm,
oprawa miękka foliowana

SPIS TREŚCI:
1. ZJAWISKA OKULTYSTYCZNE 4
2. EKSPLOZJA OKULTYZMU 11
3. JAK JEST PROPAGOWANY OKULTYZM? 16
4. CZEGO NAUCZA BIBLIA O OKULTYZMIE? 23
5. PRZEPOWIADANIE PRZYSZŁOŚCI I WRÓŻBY 28
6. OKULTYZM NEW AGĘ 52
7. GRUPY OKULTYSTYCZNE I SPIRYTYZM 91
8. SATANIZM 112
9. SZATAN I DEMONY 132
10. CZARY 141
11. MAGIA I PRZESĄDY 153
12. KONKLUZJA 163
13. WŁADZA WIERZĄCEGO 165
DODATEK A – ORGANIZACJE ZAJMUJĄCE SIĘ OKULTYZMEM 172
CZY CHCIAŁBYŚ POZNAĆ BOGA OSOBIŚCIE? 173

Fragment

ZJAWISKA OKULTYSTYCZNE

W książce tej staramy się zdemaskować działanie szatana i sferę okultyzmu według normy natchnionego Słowa Bożego. Pragniemy przedstawić zrównoważony obraz sytuacji i unikać sensacji. Nasze cele dla tej książki są następujące:
1. Stworzenie źródła informacji na temat tego, czym są i czym nie są zjawiska okultystyczne, przez wyjaśnienie kilku błędnych koncepcji.
2. Powstrzymanie przed zaangażowaniem w okultyzm tych, którzy nie są weń zaangażowani.
3. Doprowadzenie tych, którzy obecnie zajmują się okultyzmem, do porzucenia tych praktyk i nawiązania osobistej więzi z Jezusem Chrystusem.
4. Uświadomienie ludziom wierzącym kto jest ich prawdziwym wrogiem i jakimi metodami posługuje się szatan w walce duchowej.

Podzieliliśmy praktyki okultystyczne na sześć kategorii. W każdej z nich definiujemy i analizujemy konkretne praktyki. Większość tych praktyk powinna zostać odrzucona na podstawie kilkudziesięciu tekstów biblijnych, które przedstawiamy w rozdziale czwartym.

Czym jest okultyzm?

Słowo „okultyzm” pochodzi od łacińskiego occultus i wyraża ideę rzeczy ukrytych, tajemnych, misteryjnych. Hoover podaje trzy cechy charakterystyczne okultyzmu:
1. Okultyzm zajmuje się sprawami tajemnymi lub ukrytymi.
2. Okultyzm zajmuje się działaniami lub wydarzeniami rzekomo wykraczającymi poza ludzkie pięć zmysłów.
3. Okultyzm zajmuje się sferą nadprzyrodzoną, obecnością sił anielskich lub demonicznych (David W. Hoover, How to Respond to the Occult, St. Louis: Concordia Publishing House, 1977, s. 8).

Pod określeniem „okultyzm” klasyfikujemy przynajmniej następujące rzeczy: czary, magię, czytanie z ręki, przepowiadanie przyszłości, tablice ouija, karty tarot, satanizm, spirytyzm, demony i posługiwanie się kryształowymi kulami. Do tej listy moglibyśmy dodać o wiele więcej.

Unikanie skrajności

C.S. Lewis zauważa:
Istnieją dwa równorzędne, choć przeciwne sobie błędy, w które ludzkość może popaść, jeśli chodzi o demony. Jednym z nich jest niewiara w ich istnienie. Drugim jest wiara w nie, połączona z niezdrowym zainteresowaniem. One same są zadowolone w tym samym stopniu z obu błędów. Z tą samą rozkoszą witają i materialistę, i czarownika (C.S. Lewis, The Screwtape Letters, New York, MacMillan Co., 1961, Wstęp).

Naszym pragnieniem jest unikanie skrajności często występujących przy omawianiu okultyzmu. Nie zaprzeczamy całkowicie wpływowi i działaniu diabła, ale też nie widzimy go we wszystkim.

Chcemy również zająć się zjawiskami uznawanymi przez niektórych za okultystyczne, a które mogą być wyjaśnione przez oszustwo, szczęśliwy zbieg okoliczności lub czynniki psychologiczne i fizjologiczne.

Książkę poleca Radio Chrześcijanin.

Oceń książkę
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button