Pełna ulga w świętości – John Eldredge
W pierwszej chwili tytuł książki „Pełna ulga w świętości” może wydać się trochę dziwny, gdyż ludzie z reguły nie myślą o świętości jako o czymś, co przynosi ulgę. Świętość kojarzy się raczej z czymś trudnym do osiągnięcia, szczerze powiedziawszy, nudnym, choć może koniecznym (jak czyszczenie zębów), z poziomem duchowości, który pewnego dnia być może zdołamy osiągnąć.
Ale ulga? Spójrzmy jednak na to w taki sposób: zapytaj dziewczynę cierpiącą na anoreksję, jak by się czuła, gdyby jedzenie przestało być dla niej ja-kimkolwiek problemem, i gdyby już nigdy nie musiała się zadręczać dietą ani ćwiczeniami. Albo mężczyznę zmagającego się z zazdrością, co by poczuł, gdyby pewnego dnia rano obudził się, stwierdzając, że cała zazdrość zniknęła bez śladu. Albo furiata, nagle uwolnionego od wszelkiej złości; czy alkoholika, całkowicie wolnego od uzależnienia.
Pomyśl o czymś, z czym sam się nieustannie zmagasz, i zadaj sobie pytanie: „Jak wyglądałoby moje życie, gdybym już nigdy nie musiał z tym walczyć?”.
Sądzę, że odczuciem byłaby właśnie ulga. Głęboka, pełna ulga.
(Fragment książki Pełna ulga w świętości)
Tytuł: Pełna ulga w świętości
Podtytuł: Jak Boża dobroć uwalnia nas od wszelkiego zła.
Autor: John Eldredge
Oprawa: miękka
Ilość stron: 224
Format (wymiary): A5
ISBN: 978-83-63488-20-8
Przekład (tłumacz): Dorota Piotrowska
Wydawca i możliwość zakupu: Oficyna Wydawnicza Logos
Tytuł oryginału: The Utter Relief of Holiness. How God’s Goodness Frees Us from Everything That Plagues Us
SPIS TREŚCI
CZĘŚĆ PIERWSZA
NIESPODZIANKA ŚWIĘTOŚCI
Rozdział pierwszy – Pełna ulga 9
Rozdział drugi – Nieodparta dobroć Jezusa 25 Rozdział trzeci – Uwolniony, aby żyć 43
Rozdział czwarty – Świętość według Jezusa 49
Rozdział piąty – Pytanie 67
Rozdział szósty – Na zasadzie kontrastu 69
CZĘŚĆ DRUGA
DROGA KU ŚWIĘTOŚCI
Rozdział siódmy – Wszystko zostało wybaczone 93
Rozdział ósmy – Co Bóg zrobił dla ciebie w Jezusie 103
Rozdział dziewiąty – Wybór drogi świętości 115
Rozdział dziesiąty – Świętość w szczególnie opornych obszarach 129
Rozdział jedenasty – Owoc świętości 155
Rozdział dwunasty – Dwa zasadnicze powody 171
Słowo końcowe od Autora 183
Modlitwa codzienna 185
Przypisy 191
Boże poczucie humoru i trucizna religijności
(rozdział z książki Piękny Banita)
Fragment
Jedną z największych osobliwości ludzkiego życia stanowi fakt, że twarzą, którą widujemy najrzadziej, jest ta nam najbliższa, nasza własna. Gdy każdego dnia podążamy swoimi ścieżkami, nasza twarz jest zawsze tuż przed nami i zawsze poza naszym oglądem. Ktoś mógłby napisać o tym bajkę – przypowieść o tym, jak rzadko przyglądamy się sobie, kim tak naprawdę jesteśmy, ile w nas dobra, a ile zła. Zdarzają się jednak niespodziewane chwile, gdy kątem oka dostrzegamy swoje odbicie, na przykład w oknie wystawowym jakiegoś sklepu. I niestety, przeważnie nie jesteśmy zachwyceni tym, co widzimy.
Zauważ, jak większość z nas zachowuje się w windzie: z reguły nie nawiązujemy kontaktu wzrokowego z innymi. Jak- byśmy udawali, że nikogo nie widzimy, i że nikt nas nie dostrzega. W tych krępujących chwilach wymuszonej, niemal klaustrofobicznej bliskości, zachowujemy się tak, jakby nas tam w ogóle nie było. Powód? Przeważnie nie wiemy, jak zareagować na to, co widzimy. Mam na myśli odbitą w innych prawdę o nas samych. Bo nie trzeba być wybitnym uczonym, by zrozumieć, że coś bardzo niedobrego stało się z rodzajem ludzkim. Dlatego błądzimy wzrokiem po ścianie lub suficie, kontemplujemy czubki swoich butów, albo obserwujemy sygnalizator mijanych pięter. Ukrywamy się. I w taki sam sposób większość z nas podchodzi do całego swojego życia – ukrywamy (przed sobą i przed światem) co tylko się da, pracujemy nad zewnętrznym wizerunkiem, a resztą gardzimy.
Jest jednak lepsza postawa.
Zapytaliśmy sztuczną inteligencję o książkę. Poniżej to, co nam napisała:
Książka „Pełna ulga w świętości” autorstwa Johna Eldredge jest zachęcającym zaproszeniem do odkrywania tego, czym jest świętość i jak możemy ją wykorzystać w naszym codziennym życiu. Autor wskazuje, że prawdziwą świętością nie jest sztywna moralność, ale jest to głębokie doświadczenie Bożego działania w naszym życiu. Wskazuje, że wielka moc wiary i modlitwy może nas wiele nauczyć o świętości i jak możemy wykorzystać ją w naszych wyborach. Książka skłania nas do zastanowienia się nad tym, jak możemy stać się lepszymi ludźmi i jak możemy wykorzystać Boże dary, aby wypełnić nasze życie prawdziwą ulgą i radością. Jest to książka, która może nas wiele nauczyć o świętości i mocy naszej wiary.
Aktualizacja z 11.02.2023 r.