Wezbrana Rzeka – Athol Dickson

Wezbrana RzekaTrzymająca w napięciu, wielokrotnie nagradzana powieść! Zainspirowany wielką powodzią na rzece Missisipi z roku 1927 autor osadził akcję książki w miasteczku Pilotville, gdzie wiodą spokojne życie rybacy i piloci rzeczni, a biali i czarni mieszkańcy nie pozostają być może w bliskich relacjach, lecz są wolni od atmosfery segregacji rasowej. Pod opieką miejscowego potentata, Papy DeGroota, który założył w 1894 roku Szpital dla Czarnoskórych w Pilotville, czarni mieszkańcy miasteczka cieszyli się poczuciem bezpieczeństwa w swoim codziennym życiu i nie skrywali wdzięczności wobec Papy za to, że przez tak wiele lat doświadczali od niego dobroci. W tę atmosferę sielanki wkracza Pastor Hale Poser, czarnoskóry mężczyzna z błękitnymi oczami, szukający odpowiedzi na temat swojej przeszłości, z sercem pełnym łagodności i umiłowania Boga. Poser podejmuje pracę w Szpitalu dla Czarnoskórych, zrzekając się tytułu pastora, szczęśliwy, że może służyć ludziom, którzy są w gorszym położeniu niż on sam. Kiedy pewna pacjentka szpitala, Rosa Lamont, doświadcza komplikacji przy porodzie, Hale kładzie na nią ręce i, w cudowny sposób, mała Hanna rodzi się siłami natury, bez konieczności interwencji chirurgicznej ze strony znajdującego się w stanie upojenia alkoholowego białego doktora, zajmującego się w szpitalu najtrudniejszymi przypadkami

Całe miasteczko jest zadziwione udanym porodem Rosy, wdzięczne za narodziny Hanny i zaintrygowane postacią Hale’a Posera. Wkrótce dzieje się jednak coś całkiem nieprzewidzianego. Pilotville pogrąża się w chaosie, a biali i czarni chwilowo zwierają szeregi wobec zaistniałego kryzysu. Pragnąc pomóc w rozwiązaniu trudnej sytuacji, Hale Poser zapuszcza się w głąb mokradeł, gdzie odkrywa przerażające sceny nieludzkiego zachowania człowieka wobec drugiego człowieka. To, co go spotyka powoduje najgłębszy kryzys moralny w jego całym, sierocym życiu, stanowi wyzwanie dla fundamentów jego wiary, obrazu świata i rozumienia Boga. Wiara tego człowieka okazuje się jednak na tyle głęboka i mocna, że zamienia on przeciwności w okazję do świeżego objawienia i otwiera się na wielką życiową lekcję jakiej można się nauczyć w obliczu niebezpieczeństw codziennego życia. Hale Poser jednym sercem spina dwa odległe światy, staje się narzędziem przemiany o wiele głębszej niż sam kiedykolwiek zdawał sobie sprawę.

Athol Dickson w książce Wezbrana Rzeka stworzył wspaniałą opowieść o rozpaczy i nadziei, o niewoli i wolności, o rasizmie i równości. Rysując pełną szczegółów historię sprawia on, że świat mokradeł dorzecza Missisipi w roku 1927 staje się nam bliski. Powieść ta na długo pozostanie wam w pamięci.

Zdobyte nagrody:
Zdobywca nagrody Christy
Pierwsza dziesiątka najlepszych powieści chrześcijańskich 2006 roku
Pierwsza dziesiątka Christian Fiction Review w roku 2006
Finalista konkursu na najlepszą powieść Christianity Today roku 2006

Tytuł: Wezbrana Rzeka

Autor: Athol Dickson
Ilość stron: 262
Okładka: miękka
Wydawnictwo: W WYŁOMIE
ISBN: 978-83-89634-86-3

Zobacz również

Pewnego razu latem

Pewnego razu latem – Janette Oke

Jeżeli mielibyśmy opisać tą powieść jednym słowem to powiedzielibyśmy: „pogodna” ale nie sposób nie dodać …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *