Dla małżeństwŻycie chrześcijańskie

Małżeństwo – Święta budowla – Lawrence J. Crabb Jr

Oceń książkę
Ocena: 5.0/5. Od 1 głosowania.
Proszę czekać...

Małżeństwo - Święta budowlaWzór dla par małżeńskich i poradnictwa.

Fragment ze wstępu

W niektórych środowiskach ludzie tak ciepło wyrażają się o samorealizacji w naszych relacjach, że cudzołóstwo, rozwody i homoseksualizm są do przyjęcia jeśli mają one pozytywny wpływ na nasze poczucie własnej wartości.

„Muszę być szczęśliwy, muszę wyrazić to, kim jestem. Nie skazuj mnie na życie o ograniczonej samorealizacji. Nie wciskaj mnie w ramki twojej legalistycznej moralności. Pozwól mi być sobą. Muszę robić to, co jest najlepsze dla Mnie.”.

Tak przyzwyczailiśmy się oceniać nasze postępowanie według tego, jaki rodzaj uczucia ono w nas wywołuje, że rozwinęła się nowa forma relatywizmu etyki, którą można by nazwać Moralnością Samorealizacji. „Samorealizacja” stała się ważniejsza i cenniejsza od „posłuszeństwa”. Psycholodzy wyrządzają wiele szkody propagując takie odwrócenie priorytetów.

Fragment z rozdziału 4

Mamy więc przed sobą dwie możliwości: (1) możemy upchać swe uczucia wewnątrz nas, odwracając się od nich z duchowym wstrętem, lub (2) możemy, pewni swoich racji, zrzucić je na innych, mówiąc sobie przy tym, że „Mam prawo być sobą”. Według mnie, żadna z tych dwóch możliwości nie jest zgodna z Bożym planem rozwijania jedności poprzez komunikację. (…)

Rezultatem wyboru pierwszej możliwości będzie w najlepszym wypadku pełen leków, duchowy fałsz. Jest wśród nas całe mnóstwo Chrześcijan o dobrych intencjach, którzy zaciskają zęby i wypowiadają odpowiednie słowa by ukryć swój gniew. Wrogość w nich narasta tak długo aż wybuchną złością albo dostaną wrzodów żołądka.

Druga możliwość pozwala uniknąć zarówno psychosomatycznych kłopotów żołądkowych, jak i wybuchów gniewu. Lecz dzielenie się negatywnymi uczuciami po to by potwierdzić twoje prawa nie zbuduje twego partnera ani nie będzie oznaką chrześcijańskiej pokory z twojej strony.

Aby móc spojrzeć na to z biblijnej perspektywy, musimy wiedzieć co Bóg myśli o uczuciach.

Spis treści:

I. Cel małżeństwa

Rozdział 1. Jedność
Czy jest i dlaczego jest taka ważna

Rozdział 2. Jedność ducha
Kto zaspokoi moje potrzeby?

Rozdział 3. Jedność duszy
Manipulacja czy służba?

Rozdział 4. Jedność duszy
Porozumiewanie się, czyli „Co mam robić kiedy jestem zły?”

Rozdział 5. Jedność ciała
Cielesna przyjemność o osobowym znaczeniu

II. Wznoszenie budowli

Wstęp
Rozdział 6. Element 1: Łaska
Rozdział 7. Element 2: Szczere oddanie
Rozdział 8. Element 3: Akceptacja

Autor: Lawrence J. Crabb Jr
Liczba stron: 146
Oprawa: miękka

Tytuł: Małżeństwo – Święta budowla

Oceń książkę
Ocena: 5.0/5. Od 1 głosowania.
Proszę czekać...

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button