Dla małżeństwŻycie chrześcijańskie

Pogadajmy o zasadach – Mark Gungor

Oceń książkę
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Pogadajmy o zasadach  - Mark GungorCzy wolno małżonkom utrzymywać internetowe znajomości, z kim tylko zechcą?
Co z wyjściem na obiad z osobą przeciwnej płci, na przykład z szefem lub współpracownikiem?
Co jeśli jedna osoba chce obejrzeć film, który druga uważa za niestosowny?
No i jest jeszcze wielki temat wychowania dzieci…

Powyższe sprawy to tylko wierzchołek góry lodowej, z jaką zderza się każde małżeństwo. Kiedy zasady w tych lub innych sprawach będą narzucane przez jedną ze stron, rodzące się kłótnie szybko zakończą się oskarżeniami o sprawowanie nadmiernej kontroli i brak zaufania albo i o coś jeszcze gorszego… Są ludzie, którzy myślą, że związek oparty na miłości nie potrzebuje zasad i uważają je wręcz za ciężar nie do uniesienia. Inni są przekonani, że bez wyznaczenia granic małżeństwo padnie ofiarą złych wpływów lub destrukcyjnego zachowania jednej ze stron. Pojawia się więc pytanie: Czy mają oni prawo domagania się ustalenia w związku jakichś zasad postępowania, które będą obowiązywały obydwie strony?

Lata doświadczenia w pomaganiu skonfliktowanym małżonkom nauczyły mnie, że małżeństwo, w którym nie panują żadne zasady, jest z góry skazane na porażkę. Ckliwe zapewnienia w stylu „my sobie ufamy” wydają się szlachetne, ale to tylko pozór. Gdzie nie ma jasno ustalonych granic i odpowiedzialności, tam szykują się problemy… góry problemów!

Kiedy dwoje kochających się ludzi staje przed ołtarzem, by ślubować sobie wytrwanie w miłości i wierności aż po grób, zaczynają od razu od ustalenia warunków: „w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia”. Gdyby nie było warunków, nie można by mówić o prawdziwej miłości. Nawet Bóg ustala warunki, na których okazuje ludziom swoją miłość, gdyż prawdziwa miłość to działanie a nie uczucia. I choć wiele osób uważa inaczej, w tej książce pokażę ci, że koncepcja miłości bezwarunkowej nie tylko nie ma sensu i potwierdzenia w Biblii, ale również nie przynosi niczego dobrego. Dlatego małżonkowie powinni ustalać jasne zasady, które będą wzajemnie respektować.

Mark Gungor

Fragment

Większość trudności dotykających małżonków na początku drogi dotyczy negocjowania i wyznaczania reguł, które mają panować w ich małżeństwie. Przebiega to na drodze odkrywania: Czego ode mnie oczekujesz? Kto co robi w naszym domu? Na co pozwala twoje sumienie? Co cię uraża? Ile jesteśmy w stanie wydać na to czy tamto? Gdzie chcesz jechać na święta?”. Takie ustalanie zasad może przybierać dra-styczne formy i czasem wymaga pomocy ze strony kogoś bardziej doświadczonego – doradcy małżeńskiego, kogoś mądrego z rodziny lub duszpasterza. Choć może być bolesne, jest to kamień milowy na drodze do małżeńskiego sukcesu. Im wcześniej ustali się zasady, tym lepiej. W związku, w którym nie panują żadne reguły, nie może być mowy o miłości, panuje tam zamęt i w końcu wspólne życie staje się nie do zniesienia. Żadne z małżonków nie wie, jak daleko może się posunąć, nie znają swoich oczekiwań wobec siebie; wszystko jest dozwolone, ponieważ nikt nie wyznaczył granic. W takim związku mamy do czynienia z dwojgiem ludzi, z których każde żyje we własnym świecie i jest przyzwyczajone do zaspokajania tylko własnych potrzeb. Nie daje to szansy małżeństwu, by przekształciło się w związek odpowiedzialnych dorosłych. Prawda jest taka, że bez reguł i zasad każda dziedzina życia wymyka się spod kontroli.

Dane
Autor: Mark Gungor
Wydanie: pierwsze
Data i miejsce wydania: Warszawa 2016
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 88

Wydawca: Oficyna Wydawnicza VOCATIO
ISBN: 978-83-7829-208-1

Tytuł: Pogadajmy o zasadach

Oceń książkę
Nie ma jeszcze głosów.
Proszę czekać...

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button