Sztuka wywierania wpływu na innych – James Merritt
W naszym społeczeństwie funkcjonuje mit, który każe wierzyć, że bycie liderem musi wiązać się z odgórnie nadaną władzą, tytułem lub zasięgiem. Internet niebezpiecznie pogłębia to błędne przekonanie, promując osoby, które mają silny wpływ na swoich odbiorców, ogromny zasięg i miliony obserwujących. Korzystając z bloga, vloga czy youTube’a, większość z nas tylko biernie śledzi ludzi sukcesu. Prawdą jest, że niezależnie od stanowiska, zasobności portfela czy liczby przyjaciół, każdy z nas bezpośrednio tworzy i wpływa na otaczający świat.
Masz wybór: możesz to robić zupełnie bezwiednie lub w sposób w pełni świadomy. Gdy wybierzesz tę drugą drogę, odkryjesz, że istotą wpływu nie jest jego szerokość, ale głębokość – jakość. Wtedy zasięg staje się, choć nie musi, wyłącznie skutkiem ubocznym. Nie daj się zmylić tytułowi książki. Nie dowiesz się dzięki niej, jak zmieniać innych. Ta książka jest o tym, jak zwiększać wpływ pozytywnej zmiany, która zachodzi w Tobie.
Angelika Chimkowska
Trenerka, blogerka, członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców, autorka książki Psychologia zmiany w życiu i biznesie
Autor: James Merritt
Wydawca: DobrySkarbiec.pl
Książka wkrótce ukaże się w sprzedaży.
Fragment wstępu z książki „Sztuka wywierania wpływu na innych”
Muszę przyznać, że widziałem i doświadczałem, jak z pozoru zwyczajni ludzie używali swoich zdolności do wywierania ogromnego wpływu. Ty również masz potencjał. Wszyscy mamy. Jedna osoba, działająca bez pomocy innych ma potencjał, aby wywierać wpływ na tych, którzy stają na jej drodze. Co więcej, może to robić w niezwykły sposób. Ich życia będą doświadczać gwałtownych zmian. Będą doznawać nowego rodzaju jakości. Wątpisz w to?
- Winston Churchill przekonał Anglię, że może pokonać nazistowską machinę wojenną. I tak się stało.
- Vince Lombardi wyciągnął drużynę Green Bay Packers z dołów tabeli i uczynił z niej legendarnych mistrzów.
- Lee Iacocca uratował ogromny koncern motoryzacyjny Chrysler, wyciągając go ze skraju bankructwa.
- Rosa Parks zajęła miejsce w autobusie w Montgomery, w stanie Alabama. W efekcie skłoniło to naród do wprowadzenia prawdziwej równości rasowej, po niemal dwustu latach zaniedbań w tym zakresie.
- Florence Nightingale, pionierka nowoczesnego pielęgniarstwa, zreformowała system opieki nad pacjentami, podkreślając wagę intymności podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych oraz dbania o higienę w szpitalach – praktyk, które są przestrzegane po dziś dzień.
Myślisz, że George Washington, Abraham Lincoln, Susan B. Anthony, Maria Skłodowska-Curie, Helen Keller czy Matka Teresa cokolwiek zmieniły?
Wciąż cię to nie przekonuje?
Często dajemy się zwieść, że nasze głosy nie mają znaczenia. Obojętność głosującego zaczyna się od wmówienia sobie, że „mam tylko jeden głos”. Następnym razem, zanim znów tak pomyślisz, zastanów się nad różnicą, jaką może sprawić jeden głos. Akurat tak się stało, że jedna osoba, wrzucając swoją kartę z zakreślonym wyborem, sporo zmieniła:
- W 1645 roku jeden głos dał Oliverowi Cromwellowi władzę w Anglii.
- W 1649 roku jeden głos sprawił, że Karol I został ścięty.
- W 1776 roku jeden głos doprowadził do zmiany języka urzędowego w Stanach Zjednoczonych z niemieckiego na język angielski (dzięki Bogu za to).
- W 1845 roku jeden głos zjednoczył Teksas.
- W 1868 roku jeden głos ocalił prezydenta Andrew Johnsona od impeachmentu.
- W 1875 roku jeden głos zamienił Francję z monarchii w republikę.
- W 1876 roku jeden głos umożliwił Rutherfordowi B. Haye-sowi objęcie urzędu prezydenta.
- W 1941 roku jeden głos zapobiegł zniszczeniu systemu wywiadowczego SSS, na jedynie dwanaście tygodni przed atakiem na Pearl Harbor.1