Tag archiwum: C.S. Lewis

Listy do nieznajomej – C.S. Lewis

Listy do nieznajomej

Książka stanowi zbiór listów do kobiety, której autor nigdy nie spodziewał się poznać osobiście. Chociaż składają się one na jedną z liczniejszych korespondencji C.S. Lewisa, to może on poszczycić się także innymi, liczącymi ponad sto listów. Wydaje się, że autor nigdy nie pomyślał o tym, że mogłyby zostać opublikowane. Dziś …

Czytaj dalej »

Nieodparte racje – C.S. Lewis

Nieodparte racje

Zagadnienie postępu zmusza nas do zadania sobie pytania, czy potrafimy znaleźć jakikolwiek sposób, by podporządkować się światowemu systemowi paternalistycznej technokracji bez utraty całej osobistej prywatności i niezależności. Czy istnieje możliwość, by zdobyć cały miód oferowany przez dobroczynne superpaństwo, unikając jednocześnie jego żądła? Nie dajmy się na to nabrać. Życie na …

Czytaj dalej »

Błądzenie pielgrzyma – C.S. Lewis

Błądzenie pielgrzyma - C.S. Lewis

Dałem się zwieść każdej fałszywej odpowiedzi, każdą z nich gruntownie zbadałem, by odkryć zawarty niej fałsz. C. S. Lewis, fragment przedmowy: Książka „Błądzenie pielgrzyma”, napisana w roku nawrócenia pisarza, jest jego autobiografią. C. S. Lewis przemawia w niej ze zwięzłością, dzięki której przekazuje swoją oryginalną myśl, bez potrzeby przeprowadzania pełnego …

Czytaj dalej »

Rozważania o chrześcijaństwie – C.S. Lewis

Rozważania o chrześcijaństwie - C.S. Lewis

„Bardzo wcześnie doszedłem do przekonania, że istnienie kultury (tj. ludzkiej działalności intelektualnej i estetycznej) jest samo w sobie rzeczą dobrą, a nawet, że jest rzeczą dobrą dla człowieka. Po nawróceniu, które przeżyłem około trzydziestki, w dalszym ciągu żywiłem to przekonanie, nie zadając sobie jednak pytania, jak można je pogodzić z …

Czytaj dalej »

Cztery miłości – C.S. Lewis

Cztery miłości

Przedmowa z książki Cztery miłości (fragment) Święty Jan mówi: „Bóg jest miłością”. Kiedy zaczynałem pisać tę książkę, myślałem, że słowa te wytyczą mi bardzo prostą drogę przez całość zagadnienia. Sądziłem, że będę mógł powiedzieć, iż ziemskie miłości zasługują w ogóle na tę nazwę o tyle, o ile upodabniają się do …

Czytaj dalej »

Diabelski toast – C.S. Lewis

Diabelski toast

„Wasza dostojność! Wasze Niełaski! I wy, moje ciernie! Szanowne Diabły! Wznoszę toast na cześć kosmatej Gęby i waszej szacownej uczelni” Na krotko przed śmiercią C. S. Lewis zebrał kilka esejów wschodzących w skład wcześniej publikowanych prac, tworząc z nich nową książkę. W pierwszych z nich opisuje powrót dobrze nam znanego …

Czytaj dalej »

Brzemię chwały – C.S. Lewis

Brzemię chwały - C.S. Lewis

Brzemię chwały to kolejna książką autorstwa C.S. Lewisa. Fragmenty: Gdyby dzisiaj zapytać dwudziestu dobrych ludzi, co uważają za najwyższą z cnót, to dziewiętnastu z nich zapewne odpowie, że bezinteresowność. Jeśli jednak zapytalibyście o to samo dowolnego chrześcijanina w dawnych czasach, odparłby: miłość. Widzicie, co się stało? Miejsce pozytywnego określenia zastąpiło …

Czytaj dalej »

Zaskoczony radością – C.S. Lewis

Zaskoczony radością

Chłopiec, który wspólnie z bratem wymyśla tajemnicze królestwo Boxen i przez kilka lat spisuje jego kroniki. Uczeń wiktoriańskiej szkoły z internatem prześladowany przez kolegów i emocjonujący się muzyką Wagnera. Młody żołnierz, ateista, który, na froncie I wojny światowej, nie zwracając uwagi na ostrzał ze strony nieprzyjaciela, czyta książki. Przyjaciel J.R.R. …

Czytaj dalej »

Bóg na ławie oskarżonych – C.S. Lewis

Bóg na ławie oskarżonych

Idea osiągnięcia „uczciwego życia” bez Chrystusa opiera się na podwójnym błędzie. Po pierwsze, jest niewykonalna, a po drugie, wyznaczając sobie „uczciwe życie” jako ostateczny cel, gubi się samą istotą egzystencji. Moralność jest górą, której nie da się zdobyć tylko za pomocą samodzielnych wysiłków, a gdyby nawet udało się tego dokonać …

Czytaj dalej »

Aktualne sprawy – C.S. Lewis

Aktualne sprawy

Musimy wrócić do wcześniejszego poglądu. Musimy po prostu zaakceptować fakt, że jesteśmy istotami duchowymi, wolnymi i racjonalnymi bytami, obecnie zamieszkującymi irracjonalny wszechświat, a także dojść do wniosku, że z niego nie pochodzimy. Jesteśmy w nim przechodniami. Pochodzimy skądinąd. Natura nie jest jedyną istniejącą rzeczywistością. Jest jeszcze „inny świat”, i z …

Czytaj dalej »