Brzemię chwały – C.S. Lewis
Brzemię chwały to kolejna książką autorstwa C.S. Lewisa. Fragmenty:
Gdyby dzisiaj zapytać dwudziestu dobrych ludzi, co uważają za najwyższą z cnót, to dziewiętnastu z nich zapewne odpowie, że bezinteresowność. Jeśli jednak zapytalibyście o to samo dowolnego chrześcijanina w dawnych czasach, odparłby: miłość. Widzicie, co się stało? Miejsce pozytywnego określenia zastąpiło negatywne i ma to znaczenie nie tylko językowe. Przecząca forma słowa bez-interesowność nie sugeruje, abyśmy w pierwszej kolejności czynili rzeczy dobre dla innych, lecz abyśmy odmawiali ich sobie – jakby ważne było nie szczęście innych, lecz nasza wstrzemięźliwość. Nie sądzę, aby to wynikało z chrześcijańskiej cnoty miłości.
Nowy Testament wiele mówi o samowyrzeczeniu, ale nigdy nie jest ono celem samym w sobie. Mamy dokonywać wyrzeczeń i brać na siebie krzyż, aby naśladować Chrystusa. I niemal każdy opis tego, co osiągniemy, tak postępując, zawiera odwołanie do jakiegoś pragnienia. Jeżeli we współczesnym umyśle czai się przekonanie, że pragnienie własnego dobra i nadzieja na osiągnięcie radości to rzeczy złe, to wyjaśniam, iż przekonanie to wywodzi się od Kanta i stoików, a nie z wiary chrześcijańskiej. W rzeczy samej, wziąwszy pod uwagę szczodre obietnice zawarte w Ewangelii, wygląda na to, że Chrystus Pan uważa nasze pragnienia nie za zbyt silne, lecz za zbyt słabe. Tak jak u nieświadomego dziecka, które zadowala się lepieniem babek w brudnej piaskownicy, bo nie wie, czym jest obietnica spędzenia wakacji nad morzem – nie ma w naszych sercach entuzjazmu i oszałamiamy się alkoholem, seksem oraz ambicją, chociaż mamy obietnicę osiągnięcia nieskończonej radości. Zbyt łatwo nas zadowolić.
Opisywanie chwały jako faktu „dostrzeżenia” przez Boga wydaje się pewnym uproszczeniem. Ale jest to niemal taki sam język jak w Nowym Testamencie. Święty Paweł obiecuje, że kto miłuje Boga, ten nie – jak można by się spodziewać – pozna Boga, lecz zostanie przez Niego poznany (por. 1 Kor 8,3). To dziwna obietnica. Czyż Bóg nie zna zawsze wszystkiego? Jednak w innym fragmencie Nowego Testamentu słychać zatrważające echo tych słów. Jesteśmy ostrzegani, że każdy z nas, kto stanie w końcu przed obliczem Boga, może usłyszeć okrutne słowa: „Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie”. W pewnym, mrocznym dla myśli i nie do zniesienia dla uczuć, sensie możemy zostać wygnani sprzed oblicza Tego, który jest obecny wszędzie, i wymazani z wiedzy Tego, który wie wszystko. Możemy całkowicie i absolutnie znaleźć się poza – odepchnięci, wygnani, wyobcowani, ostatecznie i niewypowiedzianie zignorowani.
Z drugiej strony, możemy zostać wezwani, przyjęci, uznani i zauważeni. Każdego dnia balansujemy na krawędzi pomiędzy tymi dwiema niewiarygodnymi ewentualnościami. Najwyraźniej więc nasza życiowa nostalgia, nasza tęsknota za połączeniem się we wszechświecie z czymś, od czego czujemy się odcięci, za przekroczeniem drzwi, które zawsze widzieliśmy tylko z zewnątrz, to nie jakaś neurotyczna zachcianka, lecz najprawdziwszy odnośnik do naszej prawdziwej sytuacji. A ostateczne wezwanie do środka stanowi zarówno chwałę, jak i zaszczyt ponad wszelką zasługę, a także uśmierzenie naszych dawnych cierpień.
W ten sposób dochodzę do innego rozumienia chwały – chwały jako światłości, wspaniałości i jasności. Możemy lśnić jak słońce, możemy być jutrzenką.
Obszerny fragm. książki jest do pobrania TUTAJ.
Spis treści
Wprowadzenie Waltera Hoopera 7
Wstęp C. S. Lewisa 31
1. Brzemię chwały 33
2. Nauka w czasach wojny 57
3. Dlaczego nie jestem pacyfistą 75
4. Transpozycja 107
5. Czy teologia jest poezją 133
6. Wewnętrzny krąg 159
7. Przynależność 177
8. O przebaczaniu 197
9. Przejęzyczenie 203
Dane
Autor: S.C. Lewis
Oprawa: książka dostępna w oprawie miękkiej lub w oprawie twardej
Ilość stron: 224
Format (wymiary): A5, 12,5×19,5cm
ISBN: 9788386941988 (oprawa miękka), 9788386941995 (oprawa twarda)
Przekład (tłumacz): Dariusz Bakalarz (przekład eseju „Dlaczego nie jestem pacyfistą” Jan Muranty: C. S. Lewis, Nieodparte racje, OW Logos, Warszawa 2003)
Redakcja i korekta: Ita Turowicz
Opracowanie graficzne: TM Creation Marcin Polański
Tytuł oryginału: The Weight of Glory and Other Addresses
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Logos