Kiedy rozpoczęła się reformacja? 500 lat temu czy może kilka stuleci wcześniej? Czy reformacja bez Marcina Lutra byłaby możliwa? Czy rzeczywiście osłabiła ona Kościół katolicki, czy może wręcz przeciwnie: ocaliła go? Jak bardzo zmieniła świat, wykraczając mocno poza sferę kościelną? Czy Polska mogła stać się krajem protestanckim? Na te i …
Czytaj dalej »Tak jak na początku – Michael Harper
Tak jak na początku Z dziejów przebudzenia pentekostalnego w XX wieku Autor: Michael Harper
Czytaj dalej »Reformacja – Kenneth G. Appold
W 1517 roku działania prostego zakonnika zapoczątkowały okres wstrząsów religijnych i politycznych o niespotykanej wcześniej skali. Książka Reformacja: Krótka historia przedstawia zwięzłe, lecz wszechstronne wprowadzenie w te niezwykłe czasy, ukazując, dlaczego doszło do reformacji protestanckiej i jak się ona rozwijała. Autor tego bogatego opracowania umiejętnie łączy historię społeczną oraz koncepcje …
Czytaj dalej »Historia teologii chrześcijańskiej – Roger E. Olson
Książka, którą oddajemy do rąk Czytelników, jest godna polecenia, zarówno ze względu na swą treść, jak też niewielką ilość publikacji o tej tematyce w języku polskim. Zgodnie z zamysłem autora jest to opowieść o postaciach i wydarzeniach, które przez wieki w sposób znaczący wpływały na kształtowanie się tożsamości chrześcijaństwa. Praca …
Czytaj dalej »Wielkie przebudzenia – Collin Whittaker
Autor przedstawia niektóre przebudzenia wieku XVIII, XIX i XX. Mówi o działaniu Ducha Świętego w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce. Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie: Dlaczego przebudzenie nie miałoby pojawić się tu, gdzie mieszkam – w moim mieście, wsi, kraju. Spis treści: Przebudzenie 1. Czwarte zjawisko 2. 1734 …
Czytaj dalej »Historia ruchu zielonoświątkowego i odnowy charyzmatycznej
Ponad 520 milionów ludzi na całym świecie w jakimś stopniu włączyło się ruch zielonoświątkowy i odnowę charyzmatyczną. Oto ich historia, począwszy od 1 stycznia 1901 roku. W tej wyjątkowej książce, zawierającej ponad sto ilustracji i zdjęć, przedstawiono korzenie i rozwój ruchu Ducha Świętego na przestrzeni dwudziestego stulecia. Vinson Synan, czołowy …
Czytaj dalej »Historia chrześcijaństwa – Biskupi, mnisi i cesarze
Historia chrześcijaństwa – tom 4. Biskupi, mnisi i cesarze 610-1054. Opis z okładki: Historia chrześcijaństwa w 14 tomach jest zbiorowym dziełem wybitnych historyków francuskich i innych krajów w tym i Polski. Ta monumentalna i nie mająca dotąd swojego odpowiednika na świecie publikacja, została specjalnie przygotowana na Jubileusz 2000 lat chrześcijaństwa. …
Czytaj dalej »Historia kościelna. O Męczennikach Palestyńskich
Euzebiusz z Cezarei (ok. 340) jest jedną z bardziej znaczących osobistości Kościoła IV wieku. Biskup Cezarei Palestyńskiej, przez całe życie był głęboko zaangażowany w publiczne sprawy Kościoła, a także w życie dworskie cesarza Konstantyna. Umarł w 339 lub 340 r. Potomni nazwali go ojcem kościelnej historiografii ze względu na zainteresowania …
Czytaj dalej »Historia chrześcijaństwa
Historia est magistra vitae… Pisanie historii zakłada żmudne poznawanie, wybieranie, porządkowanie i przedstawianie rozmaitych faktów z bliższej i dalszej przeszłości, co zawsze odbywa się przez pryzmat określonych wartości. (…) Spojrzenie chrześcijan na dzieje chrześcijaństwa również nie może być pozbawione takiej wrażliwości i emocji, bo są to przecież ich dzieje. Ta …
Czytaj dalej »