Życie chrześcijańskie

Traktuj je jak cenne skarby – Mark Gungor

Oceń książkę
Ocena: 5.0/5. Od 2 głosów.
Proszę czekać...

Traktuj je jak cenne skarby Gdybym miał sporządzić listę tego, co w tym życiu spadło na mnie jak grom z jasnego nieba i na co nie byłem ani odrobinę przygotowany, na pierwszej pozycji umieściłbym coś, co potrafi człowieka całkowicie pochłonąć, zadziwić i jednocześnie totalnie wyprać z energii życiowej – rodzicielstwo.
Powiedzmy sobie szczerze: Żadne z nas nie zaliczyło kursu obsługi dziecka, zanim przyszło na świat nasze pierworodne. Nikt nie sprawdzał, czy się nadajemy. Trudniej jest legalnie przygarnąć szczeniaka niż sprowadzić na świat człowieka. Współczesne rodzicielstwo to czyste szaleństwo. Na szczęście wielu z nas nadal się na nie decyduje. Gdyby nie to, nasza planeta stałaby się smutnym i opustoszałym miejscem, a nas nie miałby kto odwiedzać w domu spokojnej starości.

Jeśli zatem nie masz pojęcia, jak się obchodzić z własnymi dziećmi, lub nie ogarniasz celu przyświecającego idei rodzicielstwa, wiedz, że nie jesteś sam. Świadomość bycia zdanym tylko na siebie to niejedyny problem współczesnych rodziców. Kolejną zmorą jest wszechobecna koncepcja idealnego rodzica, którą różnymi kanałami przemycają nam media. Drodzy przyjaciele – zdradzę wam pewien sekret: idealny rodzic po prostu nie istnieje. Istnieją kochający rodzice, wielu jest oczytanych i wielu nad wyraz cierpliwych, ale żaden z nich nie jest idealny. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że to całkiem normalne. Nie musimy być idealni.

Naszym zadaniem jest prowadzenie, instruowanie i oddziaływanie przykładem osobistym, a to czynimy tak czy owak, nawet wtedy, gdy owe sprawy spektakularnie nam nie wychodzą. Niezależnie od tego, czy znajdujesz się na pierwszej linii ognia ze swym noworodkiem, czy stąpasz po polu minowym wokół wybuchowego nastolatka, na stronach tej książki znajdziesz prosty, rozsądny plan na wychowanie dzieci, które kiedyś wyrosną na porządnych dorosłych (a przy okazji ochronisz swoje zdrowie psychiczne i zachowasz poczucie humoru). Wszystko zaczyna się od traktowania dzieci jak cenne skarby – to inwestycja, która zwróci się dziesięciokrotnie.

Dane książki

Tytuł: Traktuj je jak cenny skarb
Autor: Mark Gungor
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Vocatio

Fragment

Dzisiaj sytuacja wygląda inaczej. Kiedy tylko nadarzy się okazja, wielu z nas wyprowadza się na drugi koniec kraju, jak najdalej od bliskich, co daje wprawdzie upragnioną niezależność, ale nie wpływa korzystnie na życie rodzinne. W tym szybko zmieniającym się współczesnym świecie człowiek nagle jest zdany tylko na siebie. Gdy niemowlak kaszle i płacze przez całą noc, a ośmiolatek nie radzi sobie z matematyką, gdy owładnięty mocami ciemności nastolatek pakuje się w coraz to nowe tarapaty, szybko staje się jasne, że bycie na swoim, z dala od rodziny równa się doświadczaniu potwornej samotności ponad ludzkie siły. (Ja sam jestem zdania, że warto osiedlić się w pobliżu rodziców lub teściów. Możliwość skorzystania z natychmiastowej pomocy członka rodziny znacznie redukuje ryzyko samookaleczenia spowodowanego syndromem mózgu wypranego nieustanną opieką nad dziećmi. Poza tym redukuje koszty zatrudnienia dobrej opiekunki).

Współczesne rodzicielstwo to czyste szaleństwo. Na szczęście wielu z nas nadal się na nie decyduje. Gdyby nie to, nasza planeta stałaby się smutnym i opustoszałym miejscem, a nas nie miałby kto odwiedzać w domu spokojnej starości.

Oceń książkę
Ocena: 5.0/5. Od 2 głosów.
Proszę czekać...

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button