Siła innych – Henry Cloud

Siła innych - Henry CloudO zdumiewającym efekcie wpływu innych ludzi na Ciebie – od sali konferencyjnej do sypialni i jeszcze dalej – oraz co z tym zrobić. Bestsellerowy autor i ekspert w dziedzinie psychologii przywództwa, dr Henry Cloud, ukazuje istotne składniki osobistego i zawodowego sukcesu.

Większość treningów dotyczących przywództwa koncentruje się na budowaniu umiejętności i wiedzy liderów oraz dokładnym usuwaniu braków. Jest to działanie konieczne, ale niewystarczające. Dr Henry Cloud pokazuje, że najlepsi gracze korzystają z zasobów witalnych innych ludzi: z osobowych i zawodowych relacji, które stanowią swoiste paliwo dla ich wzrostu i pozwalają im przekraczać bieżące ograniczenia.

Popularna mądrość sugeruje, że nie powinniśmy pozwalać innym na przejmowanie nad nami kontroli.

W rzeczywistości jednak to robimy i może nam to pomóc lub zaszkodzić. Weźmy na przykład szefa, który poniża Cię przez uszczypliwe uwagi, oraz takiego, który przez swoje wyzwania przyczynia się do Twojego wzrostu. Albo wyobraźmy sobie kolegę, który zawsze szuka dziury w całym, oraz takiego, który obdarza Cię zaufaniem i poszukuje rozwiązań, mających pomóc Ci w skomplikowanych projektach. Czy też współmałżonka, który jest szczery i pomocny, w przeciwieństwie do tego, który nie docenia Twojego sukcesu. Bez względu na to jak jesteś utalentowany, inteligentny i doświadczony, najwięksi liderzy mają jedną cechę wspólną: siłę innych w swoim życiu.

Łącząc konkretne przykłady, przekonujące odkrycia, przełomowe badania nad mózgiem i doświadczenie ze swej pracy konsultingowej, dr Cloud dowodzi, że bez względu na to, czy jesteś komandosem amerykańskiej marynarki, czy dyrektorem zarządu, Twoje wyjątkowe osiągnięcia zależą od tego, czy masz właściwe relacje z innymi ludźmi, które służą jako paliwo dla Twojego rozwoju oraz pomagają zminimalizować toksyczne powiązania i ich efekty. Prezentując dynamiczny model oddziaływania różnych rodzajów powiązań, dr Cloud pokazuje czytelnikowi, jak zyskać, korzystając z siły i doświadczenia innych.

Nie możesz wpłynąć na to, czy inni będą oddziaływać na twoje życie, ale możesz wybrać, jaki rodzaj relacji chcesz podtrzymywać.

Dane książki:

Tytuł oryginalny: The power of the other
ISBN: 978-83-63488-74-1
Autor: Henry Cloud
Tłumacze: Zajączkowski Ryszard
Oprawa: Miękka
Format: 14.5×20.5cm
Liczba stron: 252
Rok wydania: 2018
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Logos

Fragment

Jestem psychologiem, konsultantem do spraw przywództwa i trenerem. Z natury rzeczy moja praca koncentruje się na działalności człowieka. Staram się, by ludzie – jednostki, zespoły, organizacje – działali lepiej. Jeśli zdobywasz wiedzę na temat zwiększania własnych możliwości, zarówno w biznesie, jak i w życiu osobistym, być może już zauważyłeś, że rozmowa o tym, jak my lepiej działamy, zawsze dotyczy ciebie.

Usprawnij stosowane przez ciebie metody, swoje myślenie, strategie i umiejętności. Zdyscyplinuj siebie. Określ swoje cele, swoje zaangażowanie, swoją komunikację. Jest jeszcze wiele innych taktyk, strategii, kompetencji, które musisz poznać, opanować i stosować, oraz wiele umiejętności i zdolności, które musisz doskonalić, aby osiągnąć to, co chcesz. Krótko mówiąc, przesłanie brzmi: „Możesz to zrobić! Możesz uzyskać więcej, stając się coraz lepszym”. Ciągle się ucz, stosuj tę wiedzę w praktyce, zmień sposób myślenia, zarządzaj inaczej niż dotąd. Odniesiesz sukces, doskonaląc siebie.

Pomyśl… To wszystko prawda. Mądrość i kompetencje są ważne. Są nam potrzebne nowe umiejętności, wiedza i zdolności. Musimy dążyć do tego, by stać się lepszą wersją samych siebie, jeśli chcemy działać wydajniej, dokonać więcej. Ale czegoś brakuje na tej liście. To rzeczywistość. Zapytaj kilka – albo więcej – osób o ich największe osiągnięcia i wyzwania, jakim sprostały, i znajdziesz jedną cechę wspólną: zawsze był ktoś, kto sprawił, że stało się to możliwe.

Zarówno najlepsze, jak i najgorsze czasy w twoim życiu zależały nie tylko od sytuacji na rynku czy w biznesie, a nawet nie od twoich umiejętności. Zależały także od tego, kto był wtedy przy tobie.

I w czasach dobrych, i w złych. Nie chodziło tylko o ciebie. Chodziło o innych, którzy znacząco wpływali na ciebie i na to, co robiłeś.

Książka ta prezentuje odmienne od reszty stanowisko w debacie na temat przywództwa,

rozwoju człowieka, ukierunkowania na dokonania i osiąganie wysokiej wydajności. Chcę, by w tej debacie przestano kłaść nacisk tylko na ciebie (tzn. na to, jak ty sam możesz wpływać na swój rozwój). Należy uznać – pragnę to podkreślić – że twoja wydajność jest potęgowana lub pomniejszana przez innych ludzi w twoim życiu. Oni są źródłem siły. Większość porad dotyczących przywództwa i większość poradników biznesowych koncentruje się na tym, jak kierujesz innymi, jak działasz i jak uzyskujesz umiejętności i kompetencje, natomiast ta książka skupi się na ludziach – na tych innych – którzy wpływają na ciebie, oraz na tym, jak twoja siła – siła innego – z kolei wpływa na nich.

W rzeczywistości twoje powodzenie w życiu i w biznesie bezsprzecznie zależy nie tylko od tego, co robisz i jak to robisz, od twoich umiejętności i kompetencji, ale także od tego, kto robi to z tobą lub dla ciebie. Kto ci pomaga? Kto z tobą walczy? Kto cię wzmacnia, a kto hamuje i umniejsza twoją wartość? Ci ludzie dosłownie ciebie kreują, sprawiają, że jesteś tym, kim jesteś. Kto pomaga ci uzyskiwać te umiejętności i kompetencje? Kto ci w tym przeszkadza? Inni ludzie silnie wpływają na twoje życie, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Siła innego czyni dobro lub zło. A jakim rodzajem siły wpływają inni na twoje życie i działanie? Czy będą ci pomagać w rozwoju, czy będą go hamować? To są pytania, którymi się zajmiemy.

Nie zmienisz tego, że siła innych będzie wpływać na twoje życie. Nie masz wyboru. Zawsze tak będzie. Masz jedynie wybór rodzaju siły. Ile razy doświadczałeś wpływu siły szefa, który chciał ci pomóc lub przeciwnie – udaremnić twoje starania bądź przeszkodzić w realizacji wizji? Pogłoska, raport, współpracownik, partner, inny członek zespołu mogą pomagać lub przeszkadzać.

Zobacz również

Sztuka mediacji

Sztuka mediacji – Ken Sande

Najlepszy poradnik z dziedziny rozwiązywania konfliktów. – Josh McDowell Konfliktów i sporów nie sposób uniknąć. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *