Wielkie przebudzenia – Collin Whittaker
Autor przedstawia niektóre przebudzenia wieku XVIII, XIX i XX. Mówi o działaniu Ducha Świętego w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce. Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie: Dlaczego przebudzenie nie miałoby pojawić się tu, gdzie mieszkam – w moim mieście, wsi, kraju.
Spis treści:
Przebudzenie
1. Czwarte zjawisko
2. 1734 – Nowa Anglia
3. 1735 – Walia: Howell Harris i Daniel Rowlands
4. 1739 – Anglia – George Whitefield i John Wesley
5. Przebudzenie deklamatorów (1800-1830)
6. Przebudzenie w Ameryce (1858)
7. 1859 – Ulster
8. 1859 – Brytania
9. 1904 – Walia
10. Eksplozja w Ameryce Łacińskiej
11. Długie ramię ormiańskiego przeznaczenia
12. Afryka – Boży wiatr zmian
13. Indonezja – rewolucja i przebudzenie
14. Koreańska Pięćdziesiątnica
15. Chiński cud
16. Przebudzenie na Hebrydach (1949)
17. Przebudzenie, dlaczego nie tu, gdzie mieszkam?
18. Jakie są warunki przebudzenia?
19. Czy rozpoznamy nadchodzące przebudzenie?
Bibliografia
O autorze:
Colin Whittaker jest popularnym w swoim kraju chrześcijańskim pisarzem. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym znanego angielskiego czasopisma „Redemption” wydawanego przez Asemblies of God w Wielkiej Brytanii.
Fragmenty ze wstepu
W czasie duchowych przebudzeń wiele tysięcy ludzi dochodzi do zbawczego poznania Jezusa Chrystusa i staje się dziedzicami Bożego Królestwa. Zostają wyratowani z ciemności i przeniesieni do światłości. Ci, którzy zmierzali do piekła, znajdują nowe życie w Jezusie, mogą już tutaj cieszyć się społecznością z Bogiem i wiecznie radować się Jego niebiańską chwałą. Już ten tylko fakt sprawia, że warto doświadczyć przebudzenia.
Każde przebudzenie jest darem Bożym i fakt, że Bóg je zsyła świadczy o tym, że każde z nich jest częścią Jego planów.
Przebudzenia zaczynają się jako Boża odpowiedź na wołanie serca jego ludu, modlącego się nie tylko o ludzi zgubionych, ale także przyznającego się do potrzeby własnego ożywienia duchowego.
Colin słusznie dokonuje rozróżnienia między ożywieniem Bożego ludu a następującym po nim przebudzeniu narodu albo ludzi w danej okolicy. Gdy chrześcijanie są ożywieni duchowo, stają się solą ziemi i światłością świata, miastem położonym na górze, które nie może się ukryć.
Gdybyśmy zapytali, dlaczego Kościół nie znajduje się w stanie ciągłego przebudzenia, musielibyśmy wyznać, że podstawową przyczyną jest fakt, że trzeba za nie płacić pewną cenę. Kościół popada w okresy senności, jego świadectwo staje się nieskuteczne i w rezultacie naród odsuwa się od Boga. Widzimy zatem, że przebudzenie jest koniecznością.
Ludzie mogą jedynie prosić Boga o taki czas błogosławieństwa, przygotowując się do tego, aby Boże działanie mogło się zacząć w ich sercach i ich życiu. Dlatego nie ma sensu modlić się o przebudzenie, jeżeli nie jesteśmy gotowi na spotkanie z Bogiem, na jeszcze większe podporządkowanie naszego życia Jego woli i Jego celom.
(…) w czasie przebudzenia to sam Pan Jezus Chrystus jest postacią centralną, a Bóg najbardziej używa tych ludzi, którzy głoszą Jezusa i Jemu oddają cześć.
Dane techniczne
Liczba stron: 201
Rok wydania: 2015
Oprawa: miękka
Wydawca: AF